הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

בואו נדבר על: פחד מנשים

ד"ר אורן חסון(6.12.2019, 14:26)

נשאלתי פעם שאלה שמתחברת לשאלה האחרונה שנשאלתי כאן, של חי, ולשאלות נוספות שאני מקבל מדי פעם מגברים, כאן או בטיפול.

אני מקבל לא פעם תחושה של בלבול מגברים, ומדובר מגברים שמעוניינים בקשר משמעותי עם נשים, ומתקשים ליצור אותו. החוויה שלהם היא דחייה, ובלבול כי הם לא מבינים נשים – כך הם מרגישים.

בתפיסה שלהם נשים הן בלתי צפויות, כי מצד אחד הן רוצות קשר, ונישואים, וילדים, וגבר נאמן וטוב ומפרנס (וחלקם לפחות בהחלט רואה עצמו ככזה), מצד שני, הם אומרים, הן מחפשות את הילד הרע, זה שיהיה אדיש כלפיהן, ומרוחק. זו המציאות מנקודת מבטם, מה שמסביר את הבלבול שלהם, וגם את הכשלונות וחוסר הביטחון.

מנסיוני, יש כאן שני מרכיבים שגורמים לקושי ולבלבול. האחד, שיתכן שבאמת אותם גברים מיומנים פחות בקריאה חברתית של אחרים, בין אם זה גנטי ובין אם זה בשל האופן שבו התפתחו בתוך המשפחה או חברת הילדים שבה גדלו. כאשר מדובר בנשים, הקושי הזה בולט עוד יותר, כי בכל זאת יש כמה הבדלים בקודים ובאופן שבו יש תקשורת על כוונות – הבדלים שמקורים בהתניות חברתיות ובהשפעות חברתיות, כמו למשל אלו שנובעות מעצם ההעובדה הפשוטה שנשים חשופות יותר לחיזורים של גברים שהן צריכות להדוף, מאשר להיפך.

המרכיב השני – חוסר ביטחון, שיכול להתפתח ולשבת על המרכיב הראשון, ולהפריע עוד יותר על קריאת הכוונות של הצד השני, כי החרדה גורמת לך לחפש סימנים וכללים באופן קוגניטיבי יותר מאשר רגשי, ולפעמים דווקא הכללים ה"לוגיים" האלה מעוגנים פחות במציאות מאשר המנגנון הביולוגי הרגשי שלנו.

כמו בכל חרדה, הדרך הנכונה היא לומר לעצמך שלא הכל תלוי בך, לא את הכל אתה יכול לשנות, ושהתיקרה לא תיפול עליך אם לא תצליח הפעם. כן, הפעם כוללת גם את הפעם הבאה שתנסה. בסופו של דבר, השליטה בחרדה מסייעת להתנהל מדוייק יותר. גם אם אתה לא בטוח ביכולת שלך לקרוא את המציאות, תדע לעשות זאת טוב יותר ללא חרדה. בדיוק כמו אדם עם פוביה כמו חרדת גבהים. כשאתה מבין שאתה לא יכול ליפול שני מטר לפנים, תוכל לאסוף את עצמך ולהתקרב אל קצה הגג ממרחק של 10 מ' למרחק של 3 מ'. מה שיאפשר לך אולי לראות שזה בעצם לא ממש תהום, כי יש מרפסת רחבה קומה מתחת, ואין סיבה לפחד בכלל - מה שייתן לך את האפשרות לשבת על הקצה, לראות את המרפסת בנחת, ולהחליט בעצמך אם אתה רוצה לקפוץ אליה.

---

הצהרה: פרט למקרים שבהם זה יהיה בלתי אפשרי מבחינתי, אעשה מאמץ לכתוב כאן בכל יום. במילים אחרות – להגיב בכל יום על שאלות שנשאלתי.

בימים ללא פניות, אכתוב בכל זאת ואעלה נושאים שעולים אצלי בטיפול, או שעלו כאן בפורום בעבר, ושהייתי רוצה לשים עליהם דגש כדי לסייע לכם לשפר את הקשר הזוגי שלכם. אלו יעלו תחת הכותרת "בואו נדבר על:".

בניגוד לפניות אחרות אלי, שבהם הדיאלוג ימשיך להיות אך ורק ביני לבין הפונה אלי – "בואו נדבר על" יהיה פתוח לשאלות ולדיון.

אם תרצו למצוא את כל הפוסטים שלי, חפשו 'בואו נדבר על' בפורום הזה, ותקבלו את כולם.

הפורום 'אהבה זוגיות ויחסים' של סטארמד, בניהול ד"ר אורן חסון, הוא הפורום הותיק ביותר בארץ לזוגיות, אהבה ויחסים. הוא באוויר, כמעט ברציפות, החל משנת 2005.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com