הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

כוחות, ועולם הרגשות

ד"ר אורן חסון(22.12.2019, 13:17)

איילה יקרה,

אני מניח ש'איילה' ו'מישהי' הן שתיהן את.

אם את מרגישה בדידות, הרי זה רגש, אם את מרגישה חוסר אונים, או תסכול (שזה אולי אותו הדבר, בדרך כלל, גם אם בעוצמה פחותה יותר), הרי גם חוסר אונים הוא רגש.

האם אלו רגשות 'נקיים'? נגיד, האם זה ערבוב של רגשות אחרים, כמו כתום, שהוא בין אדום לצהוב? – זה יותר קשה לדעת, אבל היות שאת יכולה להגדיר אותם, לפחות בתחום מסויים (ממש כשם שאת יכולה להגדיר כתום), אז אין סיבה שלא להתייחס לזה כאל רגש שאפשר לדבר עליו ולהגדיר אותו, ובכל מקרה הוא שייך לעולם הרגשי שלנו.

האם הוא רגש 'ראשוני'? – אולי לא. אני חושב שהרגש הראשוני הוא 'אכזבה', כשמשהו שרצינו לא קרה. ומכאן מגיעים רגשות משניים, שמניעים אותנו לכיווני פעולה שונים לגמרי. כעס, למשל, מניע אותנו לעשייה ולפעולה כנגד התנגדות. ייאוש – לויתור, זמני לפחות, עד שהייאוש ייעלם ומשהו אחר יתפוס את מקומו. תסכול וחוסר אונים קרובים יותר לייאוש, גם אם הם לא שם. כלומר, הם מאפשרים לך הפסקה בפעולה להתארגנות מחדש, אם וכאשר תצליחי למצוא פתרון מעשי.

עד כאן הדיון התאורטי... אבל אולי את יכולה להבין ממנו גם לאן הייתי לוקח אותך הלאה – למשפט שאת עצמך אמרת: "יש לי איזה יכולת מסויימת לעשות שינוי כלשהו". את רק צריכה לאסוף מספיק כוחות, שזה אומר להאמין בעצמך יותר, ולבנות דרך פעולה – שתועיל לך עוד ביכולת שלך להאמין בעצמך.
תחושת ה"מקוללת" אולי משקפת את המחשבה על ייאוש. ויפה שאת לא מאמינה בזה באמת, כי בזה את גם אומרת לעצמך שאת לא מגדירה את עצמך כמיואשת, ועדיין לא מרימה ידיים.

כך מתוך מכתבך, ודווקא בשל המונחים הרגשיים שבהם השתמשת, אני רואה שיש בך כוחות, ואולי הם בתנודות בתלות במצב רוחך. אבל לפעמים כדאי ללכת איתם לטיפול כדי להסתייע בו להאמין בעצמך יותר, אולי גם לכוון את עצמך יותר, ולמקד טוב יותר תוכניות פעולה שונות.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com