הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

בואו נדבר על: האם אנשים משתנים? (4)

ד"ר אורן חסון(28.1.2020, 12:29)

כל כך הרבה שאלות באות בצד השאלה הזו.

כפי שכתבתי בעבר, התשובה המיידית והברורה מאליה היא "כן, כל הזמן".

אלא שאחת השאלות שאני מקבל מיד לאחר אמירה שכזו היא: אז למה בן הזוג שלי לא משתנה למרות שאני מנסה כל הזמן לשנות אותו?

ואז אני בודק דבר חשוב מאד במערכת היחסים הזו: איך אתם עושים את זה? באיזה אופן את או אתה מנסים ליצור את השינוי בתקשורת שביניכם? בהערכה שאתם מקבלים? בהקשבה? ביכולת להשפיע?

אם הדרך שבה ניסית לשנות לא עובדת, האם ניסית שוב ושוב את אותו הדבר (מה שכנראה נועד מראש לכישלון), או האם ניסית דרכים אחרות?

אנשים נלחצים. צריך לזכור שכאשר אנשים מרגישים ביקורת, ששופטים אותם באופן מוגזם, שהם לא שווים בעיני הצד השני או בעיני עצמם בעקבות הביקורת, או שהם לא מתוגמלים – הם נלחצים, ובעת לחץ, התגובות האוטומטיות הן בדרך כלל שליליות – חוסר יכולת לקבל ביקורת ולכן הדיפה מיידית שלה, קושי לבדוק עם עצמם אם התגובה שלהם נכונה, חוסר יכולת להיות אמפתיים כי הם עצמם בלחץ, ולכן גם קושי רב להודות בחולשה או בטעות, ובמקום זה, להיות עם נטייה לצאת למתקפה.

אם אתם רוצים לשנות משהו, צריך ללמוד קודם כל לא להילחץ בעצמנו, כדי לאפשר את היכולת לשנות משהו בצד השני, מבלי להלחיץ אותו/

---

הצהרה: אשתדל להגיב בכל יום על שאלות שנשאלתי.

בימים ללא פניות (חמישה ימי עבודה בשבוע), אכתוב בכל זאת ואעלה נושאים שעולים אצלי בטיפול, או שעלו כאן בפורום בעבר, ושהייתי רוצה לשים עליהם דגש כדי לסייע לכם ללמוד משהו על יחסים. "בואו נדבר על:".

בניגוד לפניות אחרות אלי, שבהם הדיאלוג ימשיך להיות אך ורק ביני לבין הפונה אלי – "בואו נדבר על" יהיה פתוח לשאלות ולדיון.

אם תרצו למצוא את כל הפוסטים שלי, חפשו 'בואו נדבר על' בפורום הזה, ותקבלו את כולם.

הפורום 'אהבה זוגיות ויחסים' של סטארמד, בניהול ד"ר אורן חסון, עלה לאוויר בשנת 2005, והוא הפורום הפעיל הותיק ביותר בארץ לזוגיות, אהבה ויחסים.


בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com