הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

עכשיו ואחר-כך: טיפולי פוריות ואימוץ

ד"ר אורן חסון(3.2.2020, 1:08)

מאי יקרה,

את כותבת על כמה נושאים רגשיים בפנייתך, שכל אחד מהם נראה כעניין משמעותי בפני עצמו.

הראשון קשור אליך, מאז ומתמיד, וזה שאת רוצה לאמץ ילד. היות שכך, רצית מן הסתם לאמץ ילד עוד לפני שעלה הקושי בפוריות. לכן, כאשר הכרת את בעלך, מן הסתם ידעת שאת רוצה בזה והוא לא, ובידיעה של ההבדל הזה הגעתם לנישואים. אלא אם לא אמרת לו.

כאן, נוסף רובד נוסף, והוא שהתגלה שיש בעיית פוריות. אני מניח שמבחינתך, עובדה זו מחזקת את השאיפה שלך לאמץ ילד, או לפחות מספקת לה הזדמנות או הצדקה נוספים.

אלא למרות מה שאת רוצה או חושבת, יתכן שבעלך עובר מסע רגשי הפוך. אני לא יודע עד כמה מראש הוא רצה או רוצה ילדים, אבל כאשר מתגלה בעיית פוריות אצלו, רגשי האשם, או נפילה בתחושת הערך העצמי שלו עלולים לגרום לו להתנגדות. למשל, אולי כי בעיניו אימוץ ילד יכול להיראות כעובדה שתעורר שאלות, ורק תבליט ותציף עוד יותר את "הפגם" שלו, בעינייך, בעיני אחרים או בעיני עצמו. לא בטוח שהוא שמח כמוך "לפתור את הבעייה" על פי דרכך.

את כותבת לי על הרצון שלך, ומבקשת ממני דרך לשכנע אותו. יש כאן סיבוך מקצועי ואתי. אסביר לך אותו:

אם הייתם מגיעים אלי לטיפול, בכלל לא בטוח שלשם הייתי הולך. בודאי לא הייתי מגדיר טיפול כ"פגישות במטרה לשכנע אותו", כי זו לא יכולה להיות מטרה של טיפול מלכתחילה. אם את רוצה לשכנע, נסי חברים, הורים, בני משפחה אחרים, שאולי יהיה להם אינטרס או שיחשבו שזה טוב לו, ואולי ידעו איך לשכנע אותו. בטיפול שניכם הלקוח שלי. הזוגיות שלכם. ולכן אני לא יכול מראש להגדיר את עצמי כמי שתורם את הטיפול בשרותך, גם לו הייתי משוכנע, אידיאולוגית או אחרת, שזה טוב. טוב לאומה, טוב לחברה, או יהיה לו טוב בעתיד גם אם הוא לא יודע את זה היום. אין לי, כמטפל, הזכות להתחיל טיפול באופן שכזה.

לכן, הייתי מחפש ביחד איתכם דרך להתמודד עם הפער הזה, ולהמשיך בכל זאת לחיות ביחד. והפיתרון יכול להיות החלטה לאימוץ, או החלטה לוותר על אימוץ, או אולי פתרון אחר כלשהו, של עשייה משותפת אחרת, למשל, אולי חברתית, שתרגישו בה טוב יותר כזוג. אני לא אומר שפתרון כזה הוא הנכון. אני אומר שצריך להכיר את שניכם, ואת הרצונות שלכם, ואת העוצמה הרגשית שלהם, ואת עוצמת הפחדים, החששות והחרדות, כדי לעזור לכם להתגבר עליהם.

גם כך, טיפולי פוריות הם תהליך רגשי מורכב, עד שהייתי ממליץ כמעט לכל זוג ללכת במקביל לטיפול זוגי. ראי את הדף הזה באתר שלי: ייעוץ זוגי בעת טיפולי פוריות: לא להזניח את העולם הרגשי". הוספת נדבך נוסף, במקביל, של שכנוע לתהליך אימוץ של גבר שלא מעוניין בו, הופך את כל זה לעוד יותר טעון רגשית, לשניכם.

אני לא אומר שלא נכון ללכת בנתיב הזה. אני לא מכיר אתכם כדי לומר את זה. אני רק רוצה לומר שזה מורכב, וחשוב לא לפרק בעזרת זה את מה שיש לכם, ולא לצבור מטענים שעלולים יהיו להרחיק אתכם זה מזה בעתיד.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com