הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

בואו נדבר על: כלים לזוגיות - אמפתיה

ד"ר אורן חסון(10.2.2020, 16:21)

\הכלי הרביעי שאני מציג, במסגרת עשרה הכלים לזוגיות טובה, הוא אמפתיה

הגדרה: אמפתיה היא היכולת להרגיש טוב עם התחשבות ועם נתינה בגלל שזה עושה טוב לצד השני, או להרגיש רע כאשר הצד השני נמצא במצוקה.

יש הגדרות שונות לאמפתיה, אבל המשותף להן הוא היכולת להרגיש מה שמרגיש הזולת. אלא שלא מספיק רק לדעת מה מרגיש הזולת. גם סדיסט ופסיכופת יכולים לדעת מה מרגיש הזולת, אלא שהמודעות שלהם לסבל של הזולת דווקא עושה להם טוב, ונותנת להם תחושת כוח.

לכן הגדרתי כפי שהגדרתי את האמפתיה, בהקשר הזוגי.

אני יכול להבין שלא תמיד קל להיות אמפתי. אני מכיר את זה מעצמי ומתמודד עם זה, אני רואה את זה באופן בולט בזוגות שמגיעים לטיפול. גם אם 'יש לנו את זה', כי אנחנו בהחלט מסוגלים לאמפתיה ויש לנו היכולת להיות שותפים רגשית לזולת, לא תמיד אנחנו פנויים לזה. אם מעשים של בן הזוג שלנו גורמים לנו לכעס, אז אולי נוכל להבין מה עובר עליו או עליה, אבל רגשית אנחנו עסוקים בעניינים אחרים, כמו בהבנה שגם אנחנו נפגענו, ואולי הרבה יותר בצורך שלנו לאמפתיה של בן או בת הזוג שלנו, שלא מגיעה, אולי גם בצורך 'לחנך' את בן הזוג, או 'להעניש' (כדי שילמד דרך תחושות לא טובות, או פחד, מה לא לעשות), ובעיקר כדי להשיג את מה שאנחנו חושבים שנכון לנו, ופעמים רבות גם מה שנכון לו, לפי מיטב הבנתנו.

הצורך הזה עלול לגרום לאמפתיה שלנו ללכת לאיבוד. כדרך חינוכית, היא אולי עובדת בטווח המיידי, אלא שהיא גורמת לנזק רב בטווח הרחוק.

לא קל להיות אמפתיים כאשר אנחנו פגועים, לחוצים וחסרי סבלנות. בדרך כלל צריך, כי בסופו של דבר השימוש באמפתיה היא דרך שתעבוד לכם טוב יותר. כדי להשיג אותה, צריך להתגבר על פחדים, צריך להתמודד עם המחשבה על המדרון החלקלק שבו אנחנו מידרדרים, וצריך להיות גמישים מספיק, ובעיקר סבלניים מספיק, כדי לחפש דרכים אחרות. כי ללא אמפתיה, אנחנו גם מאבדים את האמפתיה של הצד השני, ובעיקר את הרצון הטוב שלו.

עשרה הכלים שלי לזוגיות נמצאים באתר שלי. אם אתם מגיעים אליו בעזרת הטלפון הסלולרי (orenhasson.com), רק דפדפו למטה, ותראו את כל הכלים לזוגיות.

אם אתם מגיעים דרך המחשב – הגיעו אל הדף הראשי ('מה באתר'), והקישו בתפריט הימני על 'כלים לזוגיות טובה', או חפשו בגוגל 'כלים לזוגיות טובה'. הדף שלי נמצא שם בראש הרשימה.

---

הצהרה: אשתדל להגיב בכל יום על שאלות שנשאלתי.

בימים ללא פניות (חמישה ימי עבודה בשבוע), אכתוב בכל זאת ואעלה נושאים שעולים אצלי בטיפול, או שעלו כאן בפורום בעבר, ושהייתי רוצה לשים עליהם דגש כדי לסייע לכם ללמוד משהו על יחסים. "בואו נדבר על:".

בניגוד לפניות אחרות אלי, שבהם הדיאלוג ימשיך להיות אך ורק ביני לבין הפונה אלי – "בואו נדבר על" יהיה פתוח לשאלות ולדיון.

אם תרצו למצוא את כל הפוסטים שלי, חפשו 'בואו נדבר על' בפורום הזה, ותקבלו את כולם.

הפורום 'אהבה זוגיות ויחסים' של סטארמד, בניהול ד"ר אורן חסון, עלה לאוויר בשנת 2005, והוא הפורום הפעיל הותיק ביותר בארץ לזוגיות, אהבה ויחסים

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com