הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

הביקורתיות יד ביד עם הפחד לטעות

ד"ר אורן חסון(25.2.2020, 16:00)

שמחה יקרה,

בתוך הדברים שכתבת, אני רואה סיבות שהן משמעותיות לזוגיות לאורך זמן שישנן או שאינן, וסיבות שקשה לדעת אם יש להן משמעות – ורובן קשורות לאופי שלך.

טוב שטוב לך איתו. פחות טוב שאתם לא מדברים ממש הרבה. האם זה כי את לא דברנית גדולה, וקשה לך להיפתח ולשתף, גם אם ב"חלום" שלך זה ישנו, או שזה בגלל שהוא לא כזה? האם אלו המגננות שלך, או אולי המגננות או המגבלות שלו? – זה משהו שחשוב שתראי ותביני טוב יותר. אם את פתוחה, ויודעת להסיר מגננות טוב ו/או מהר ממנו, נשארת השאלה האם הוא צריך זמן, או שהוא לא יודע, ולכן עד כמה זה יפריע לך בהמשך? אם המגננות הן שלך – האם הוא מבין את זה, ונותן לך את הזמן – שזה משהו שיש להעריך, כי הוא נותן לך מקום וקשוב לצרכים שלך, ואולי אפילו דוחה את שלו, למענך.

אם את חושבת שפתיחות היא דבר חשוב – כדאי לבדוק את זה, מה שאומר שאת צריכה להקדים ולהסיר מגננות למרות שקשה לך לעשות זאת בקצב מהיר מהטבעי שלך, או להמתין ולראות לאן הדברים יתפתחו.

החלק האחר שייך לך. את די סגורה רגשית, וביישנית, כלומר, נפתחת לאט יותר, ובעיקר (וכאן התוספת ביחס לפיסקה הקודמת) – לא מרגישה כפי שאת חושבת שאת צריכה להרגיש, את כל הפרפרים, וההתרגשות שרצית להרגיש, ושהוא מעוניין יותר ממה שאת. וכאן, אולי צריכה להגיע ההבנה שמושלם זה לא יהיה, א. כי אין דבר כזה באמת. ב. כי את לא הטיפוס הטוטלי שיגיד את זה לעצמו ויתעלם מקשיים. נראה לי שאת רואה יותר את החיים כפי שהם, ושקולה יותר. ואולי, אם גם הוא כזה, ואם תצליחו להיפתח בעתיד, ולהסיר מגננות, גם את וגם הוא – כי בסופו של דבר, למרות הקשיים שלך לעשות את זה, את רוצה את זה, אז זה יעבוד. כך שנראה לי שזה יותר תלוי ביכולת הזו מאשר בדברים אחרים. ובכל זאת, את צריכה לבחון עם עצמך עד כמה את יכולה להתמודד עם אי שלמות, ולקבל אותה. וגם לקחת בחשבון שככל שחולפות השנים, הביקורתיות, אצל מי ששקול ומחושב, רק הולכת וגדhלה, והפחד לטעות גדל יחד איתה.

אגב, גם העובדה שאת דתיה יתכן מאד שמשחקת תפקיד משמעותי, היות שיותר קשה לך להתנסות, לגעת, להתנשק, להימשך ולהתרגש. בלי זה החלק הרגשי מנומנם יותר, ולכן קשה לו יותר להתגבר על החלק הלוגי והשקול שלך.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com