הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

תקשורת זוגית או התמודדות עם אכזבות?

ד"ר אורן חסון(1.3.2020, 9:43)

אלה יקרה,

כששואלים אותי שאלה כמו השאלה שלך, שהיא גם כללית מאד, כי לא נתת דוגמאות, אבל גם מתלבטת בין מה שאת צריכה לשנות לבין מה שהיית רוצה שהוא ישנה, אז מצד אחד אני תוהה אם מה שאת מבקשת או שהוא מבקש הם בתחום ה'נורמה', ומה שמקובל ולכן לכאורה 'לגיטימי', לבין ההבנה שכל אדם וכל זוג הם נקודה בתוך הסטטיסטיקה, בין אם בתוך מה שקרוי נורמה ובין אם בשוליה, ומי אני שאחליט לזוג מהם התנאים שבהם הוא רוצה ומוכן לחיות (כמובן, כל עוד לא אין נזק לאחרים, ובעיקר לילדים שלהם)?

הנורמה רלוונטית - בעיקר כי היא משפעה על הדעות שלנו, ועל מה שאנחנו חושבים שנכון או לא נכון. כאשר בני הזוג שלנו חורגים מהנורמה, אפילו אם קצת, וזה לא מתאים לנו בגלל הנורמה או בלעדיה, קל להציג את הנורמה כטיעון שמחזק אותנו. אבל אם אנחנו יודעים להתמודד איתה, הנורמה לא משמעותית ויש זוגות או בודדים שחיים בפרמטרים מסויימית באופן שאינו נורמטיבי, ואם הם מסתדרים עם המחיר החברתי של זה, אז אחלה. זה בסדר, ולפעמים אפילו טוב מאד.

וכאן אני שב אל המכתב שלך. את כותבת שהיית רוצה לשנות את עצמך, בין אם זה לשנות את ההתנהגות, ואולי רק את הציפיות שלך. האם זה קשור לנורמה? שלך, או שלו? הרבה פעמים הציפיות שלנו קשורות למה שאנחנו תופסים כנורמטיבי, ומתאכזבים כאשר אנחנו לא מממשים אותן, או כאשר בני הזוג שלנו לא ממשים אותן.

היית רוצה גם לשנות התנהגות או תפיסה או התחשבות של בן זוגך, וגם זה לא תמיד מצליח. כמובן שזה מאכזב, אבל אני תוהה אם את גם מאוכזבת מהאופן שבו את מגיבה למצב הזה, ומכאן האכזבה מעצמך. האם היית רוצה לדעת להתמודד עם זה ולהיות פגיעה פחות? האם היית רוצה יותר אורך כוח כדי להגיב פחות בעוצמה ופחות בכעס? האם היית רוצה להיות מסוגלת לתת לדברים (לאכזבות) לחלוף מהר, יחסית, בגלל הדברים הטובים שאת מבינה שיש בקשר שלכם, וכדי שבן הזוג שלך ירגיש יציבות ושטוב לו בקשר שלכם?

את יכולה להבין ממה שכתבתי עד כה שאני גם מנסה להשיב וגם מנסה לשאול. כי אני לא יודע מספיק כדי לומר לך אם רצוי שתלכי לטיפול של התמודדות עם כעסים וללמוד אסרטיביות, שזה אומר לומר את הדברים שלך, ללמוד לעמוד על שלך, אבל מבלי להרוס – כדי להגיע לשיווי משקל נכון שתוכלי לחיות איתו, או לטיפול בחרדות ובפגיעות שלך. ואולי, מה שנדרש לכם בכלל הוא טיפול זוגי כדי ללמוד לשתף יותר, ולייצב את הקשר שלכם, ולצמצם ככל האפשר דרמות וכעסים. – אגב כך, יתכן גם שטיפול פרטני, הכולל התמודדות עם כעסים, אולי לא רק עם כעסים שלך אלא גם עם כעסים שלו, ולימוד דרכים לומר את מה שיש לך לומר באופן שייקל על בן זוגך לשמוע, להקשיב וללכת לקראתך, הוא לבדו ישפר את התקשורת הזוגית.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com