הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

בניית היכולת שלך להתמודד

ד"ר אורן חסון(19.5.2020, 10:10)

סאני יקרה,

העניין הוא שבאמת, אם תתרחקי כאשר את רואה סימנים לכך שאת נפגעת, באמת תגני על עצמך, ותיפגעי הרבה פחות מבני זוג. המגרעת של ההגנה העצמית הזו היא שגם תהיי הרבה יותר זמן לבד, ובלי זוגיות. כי את בוחרת יותר להימנע מסיכונים, מאשר להתמודד איתם ולראות אם מתי ואיך את אוספת אוויר וכוח כדי להישאר ולפתור דברים. שגם אם אולי לא יפתרו לגמרי, עדיין יהיו טובים יותר מאשר ההישארות לבד.

כל אלה הם דברים שאת באמת צריכה לדעת להעריך, ולדעת אם ועם מה את יכולה להתמודד, וללמוד להתמודד עם קשת רחבה יותר של קשיים - שיאפשרו לך חיים עשירים יותר, בשני הקצוות - הטובים והפחות טובים - כי כך זה קשר.

העניין הוא שהחרדה לוקחת אותך מהמקומות האלה, מגינה עליך אבל גם מלמדת אותך שיותר קל שלא להתמודד - בצד זה שהיא גם גורמת לך להיות יותר לבד, יותר מרוחקת, ויותר חוששת מאנשים ומבני זוג פוטנציאליים. וכשאת נמנעת, ומתמודדת פחות, את באמת בוטחת בעצמך פחות, ושואלת את עצמך יותר - "איך אני יכולה לזהות אם אני עוברת התעללות ונמצאת בהכחשה כלפיה?" חלק חשוב מאד מהתהליך הטיפולי הוא ללמוד לבטוח בעצמך ולזהות נכון יותר עם מה את יכולה להתמודד ועם מה לא, וגם מה נכון לך ומה לא.

אצל לא מעט אנשים - ואולי גם אצלך, ולכן זה אולי מפחיד אותך עוד יותר - חלק חשוב ביכולת ההתמודדות, שגם אותו חשוב וצריך ללמוד, ואפשרי בטיפול, הוא לדעת לאזן בין הצורך שלך שלא להיפגע לבין הידיעה שיש לך נטייה להיסחפות אחר בן זוג, ולפעמים דווקא אחרי בן זוג 'טוטלי' יותר, שלפעמים הוא הכי אוהב שבעולם, אבל נתון למצבי רוח ולפעמים הוא פוגע ותוקף. ואם את יודעת שכאשר את בקשר תהיי חרדה להיפרד ממנו - הידיעה הזו עלולה להפחיד אותך עוד יותר, כי את סומכת על עצמך פחות שתדעי לשמור על גבולות שיגנו עלייך.

אלו הן חרדות טיפוסיות. את לא לבד עם ההרגשות הללו, ואפשר לעזור לך לטפל בהן, כדי שתדעי לסמוך יותר על עצמך בהבנת הגבולות שלך, ובבניית היכולת שלך להתמודד, כדי שתוכלי להרחיב את הגבולות עוד קצת, ולהיות יותר בשליטה.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com