הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

שקרים בעניין גיל

ד"ר אורן חסון(15.6.2020, 16:03)

שקד יקרה,

אם להיות כנים – קשה מאד להתקיים ללא שקרים. על פי הסטטיסטיקה, כל אדם משקר בממוצע פעמיים או שלוש ביום. השאלה היא בעיקר באיזה שקרים מדובר. למשל – הרבה יותר קל לקבל, ואפילו מקובל, לשקר בעניין יופי ומראה, ותסרוקת חדשה ובגד חדש. כי אנחנו לא רוצים לפגוע באחרים, או להכנס לאי נעימיויות, ולפעמים – דווקא כי אנחנו רוצים לחזק את הצד השני, ולא לפגוע בו. ואי אמירת אמת, הסתרה של מה שאני באמת חושב, ואמירה של משהו שישרת את המטרה שלי, ובעיקר כאשר זה מחזק גם את המטרה של הצד השני, נתפסת יותר כדבר חיובי, גם אם לא על ידי כולם.

ואם תחשבי על זה היטב, לפעמים דווקא האמת פוגעת וכואבת, ולא תמיד רצויה.

אבל כאן אנחנו מגיעים לנושא שלך: באתרי הכרויות, שקר בעניין הגיל הוא דבר די מקובל. לא שזה טוב, לא שזה רצוי, אבל זה נפוץ. כך שהשקר בנושא הזה יכול להיתפס על ידי הצד שמסתיר את האמת כשקר שאולי הוא לא נורא כל כך. אולי דווקא משום "מקובל". ואם הוא אומר לעצמו: היי, תראי אותי, ולא את התווית שלי, ותחליטי אחר כך – כי זה לא משהו שאפשר להסתיר לאורך שנים בהמשך. עובדה, לקח לך חודש וחצי גג לדעת את האמת. האם הוא מוצא חן בעינייך או לא?

ואז את נותרת עם השאלה: כן, הוא מוצא חן בעיני, אבל לא מוצא חן בעיני שהוא שיקר. ואת צודקת. אבל אם הוא מוצא חן בעינייך, אז אם הוא לא היה משקר לא היית פוגשת אותו ממילא, ולא היית יודעת שיש מישהו כזה, אותו איש שמוצא חן בעינייך.

לכן, נראה לי שהקושי העיקרי הוא עם השאלה – האם הוא מניפולטיבי, וימשיך לשקר לי גם בנושאים אחרים, כי אני כבר רואה שהוא עושה זאת. וזה הקושי העיקר. וכאן – קשה לדעת. לפחות בדברים שנראים 'קלים' יותר, לכאורה, ראית שהוא מוכן לשקר. גם אם זה למען הקשר איתך, ובכל זאת. האם זה יימשך?

ואני חושב שבעיקרון – האמירה שלך כלפיו: אני לא מוכנה לשקרים, צריכה להיות אמירה חשובה. את כועסת עליו, ובצדק. לא עוד שקרים!

וברור לי החשש שלך, שאם זה עבד לו עכשיו, אולי הוא יהיה מוכן לעשות את זה גם בעתיד. לא יודע. זה משהו שאת צריכה להמשיך ולבדוק איתו. ברור שמצאת חן בעיניו, וברור שהוא היה מוכן לשקר למען האפשרות של יצירת הקשר איתך. אני חושב שגם ברור שהוא מוצא חן בעינייך, אחרת לא היית נשארת שם מראש, וגם לא היית שואלת אותי מה לעשות, לאשר שהתברר לך שהוא הסתיר את גילו האמיתי, בשתי הזדמנויות שהיו לו לעשות את זה. אם הוא מוצא חן בעינייך, אם העובדה היא שבגלל זה את מוכנה לקבל את העובדה שיש לך בן זוג בן 39, אז אולי לכאורה שווה לך שהסתיר ממך את האמת היא חיובית, אחרת לא הייתם מגיעים לקשר. אבל אז נשאלת השאלה מה הלאה. ואני חושב שאת פשוט צריכה להיות ברורה וחד משמעית, שאת לא מוכנה לקבל שקרים מכאן והלאה. הוא מוצא חן בעינייך, וזה בסדר גם לומר את זה, אבל חשוב לך גם לומר שהקסם האישי לא יעמוד לו, אם זה יתבטא בעניינים אחרים.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com