הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

להיות אדם רגיש

ד"ר אורן חסון(20.6.2020, 20:28)

מיכאלה יקרה,

להיות "אדם מאד רגיש" זה תיק. זה לא פשוט.

קשה לי לומר לפי דברייך באופן חד משמעי אם הוא ממש לא בסדר, או שהוא רק "לא רגיש" באופן "נורמלי". יתכן שרגישות היתר שלך, שהיא בעיקר פגיעות וצורך בהגנה, ובהבנה, וקושי ביכולת להתמודד עם אכזבות ועם העובדה שהוא לא תמיד עוזר לך לנהל דברים כמו שאת חושבת לנכון – לפעמים אולי כי הוא לא מסכים, ולפעמים אולי כי הוא לא שם לב – גורמת לך להילחם בו כדי "ללמד" אותו מה את מצפה ממנו. אם הוא לא רגיש להבין לבד, או אם הוא חושב שאת נלחמת מלחמות שהוא לא חושב שצריך להילחם, או רוצה ממנו שישמור עליך במקומות שהוא לא מבין אותם באופן אוטומטי ובקלות, או לא רוצה להילחם כי הוא חושב שלא צריך, ושבכלל הוא אדם של שלום וחי היטב עם זה, אז קשה לו איתך. אולי כי את מנסה להוציא אותו מהשלווה שלו. לא כי זה מה שאת רוצה לעשות לו, אלא כי את צריכה את השקט והביטחון שלך.

אני לא עוסק כאן בשאלה אם השלווה שלו מוצדקת או לא. בדרך כלל, כל אחד מתנהל מול העולם בדרכו, ובדרך כלל מצליח להתמודד עם זה לא רע. אבל כאשר את מרגישה שאת לא מקבלת בקשר את מה שאת רוצה – לא פלא שאת הופכת רגישה לדברים נוספים. כי אם את "מוותרת" בדברים מסויימים ומסתדרת עם זה, באופן רגיל, כמו למשל העישון שלו, אז לאחר שאת עושה ויתורים גדולים יותר – או מרגישה מקופחת יותר (שזה די אותו הדבר) – אז יותר קשה להתמודד עם דברים שהתמודדת איתם בעבר, כי תחושת הקיפוח עולה.

אני לא בטוח שהוא לא מתאים לך. העובדה היא שבהתחלה הסתדרתם היטב, ושיש בו דברים שבאמת מוצאים חן בעינייך. אלא שאני חושב שאם את שואלת אותי את השאלה הזו, את גם לא לגמרי בטוחה שאת בסדר, ושתסתדרי עם אחרים.

בטוח שיהיה גבר שתסדרתי איתו טוב יותר. השאלה היא כמובן כמה זמן ייקח למצוא מישהו שגם תימשכי אליו, והוא אליך, מוצלח מבחינות אחרות, אינטלקטואליות ורגשיות, ועם אמביציה להצליח, מסודר מקצועית וכלכלית, והוא גם יהיה רגיש אליך, ויוכל להכיל את הבחינות שתעשי לו. השאלה היא גם אם תצליחו לצלוח את השלב הראשון, של חוסר אמון וודאות, שאופייני להרבה התחלות. לא פשוט למצוא את בן הזוג המושלם. לא פשוט למצוא את בן הזוג המושלמת. זה עלול לקחת המון זמן, ולפעמים עדיף לקחת את מי שיש, וללמוד להסתדר ביחד.

ואז את מתייאשת, כי את אומרת לעצמך: ההורים שלו לא מתקשרם טוב, ההורים שלי לא מתקשרים טוב, ואם זה המודל שלנו, הכל אבוד. האם זה יהיה נכון גם לגבי הקשר הבא שלך, כי לעולם יהיה לך המודל של ההורים שלך? האם זה נכון לגבי הקשר הבא שלו, וכל הקשרים שלו שיבואו בהמשך, כי לעולם יהיה לו לנגד העיניים המודל של ההורים שלו?

ואולי אפשר לקחת את המודל הזה, ולומר לעצמכם – הנה, משהו ללמוד ממנו, כדי להיות טובים יותר. ראיתי לא מעט גברים ונשים שאומרים את זה לעצמם בקשר לזוגיות שלהם, וגם בקשר להורות שלהם. זה עבודה, מיכאלה. זה לא אומר שזה לא אפשרי.

אני לא יכול לומר לך מה לעשות בקשר שלך עם בן הזוג שזה עתה נפרדת ממנו. אני לא יודע מה נכון או לא. אבל אם היה משהו טוב בו, והנסיבות קצת קילקלו, ושניכם מצטערים על כך, אולי שווה לבדוק שוב, ואולי אפילו להיעזר באיש מקצוע

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com