הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

העולם המודע שלך

ד"ר אורן חסון(12.7.2020, 16:32)

רוני יקרה,

חלומות זה סיפור מורכב. בעיקר כי אנחנו לא יודעים מספיק. במקור – לשנת החלום יש תפקיד חשוב ביצירת זיכרון של היום שחלף. לפחות, זה מה שידוע ביונקים ובציפורים, שכולם כנראה חולמים, מצד אחד – ושלא מייחסים להם כמובן מודע ותת מודע בהיבטים שמיחסים לנו, מצד שני.

האם כשאת חולמת על הידיד לשעבר הזה, זה אומר משהו משמעותי לגבי העתיד? – בודאי שלא ככוח עליון שאומר לך מה אמור להיות העתיד שלך. ונדמה לי שזה גם מה שאת חושבת. האם זה משהו פנימי שלך שהוא משמעותי וחשוב? – אולי, אבל גם זה בכלל לא בטוח. האם זה חלום-קוריוז, כלומר, שיש בו מרכיב אקראי משמעותי? – יתכן. בודאי שאי אפשר לשלול את זה.

אני חושב שהכי נכון לך הוא לחשוב ולשקול על פי מצבך כשאת מודעת למה שאת חושבת, כי אז יש לך שיקול דעת, ואת יכולה לשקול מה נכון ומה נכון לך, ולא לפעול לפי מצבים שבהם שיקול הדעת והדמיון פועלים באופן שיכול להיות, עד כמה שאנחנו יודעים, לפחות בחלקו מנותק מהמציאות.

צריך גם לזכור שלזיכרון חלומות יש עולם נפרד משלו, וכשאת חולמת על משהו, יתכן מאד שתמשיכי לחלום עליו, כי הזיכרון הזה עובר מחלום לחלום, ויתכן גם עם פער של חודשים בין זיכרון אחד לזה שבא אחריו, לפחות כאשר את זוכרת חלומות. הזיכרון הזה יכול לפעול כמו עולם דמיוני נפרד, שאולי יש לו קשר למציאות, ובעצם, הרי תמיד יש לו קשר כלשהו גם למציאות, כי הוא לא רק דמיוני, אבל הקשר הזה הוא חלקי בלבד.

אם את שואלת אותי, כמי שרואה זאת מתוך הכיוון של הפסיכולוגיה האבולוציונית, שזה אומר מתוך הסתכלות רחבה יותר לא רק על בני האדם בלבד, הייתי ממליץ לך לסמוך על העולם המודע שלך יותר מאשר על חלומות.


בברכה,

ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com