הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

מחיר השליטה בחרדה

ד"ר אורן חסון(13.7.2020, 10:48)

שירי יקרה,

את צודקת. לנסיון להתגבר על חרדה יש מחיר – והוא איבוד השליטה על מה שקורה. כשאת לא שומרת על קשר ואת לא בודקת, דברים שונים באמת יכולים לקרות, כמו למשל שהריחוק הרגשי גדל, גם אצלו, אבל אולי גם אצלך, כי מתחילים לחפש או לפחות להתחיל לחשוב על אלטרנטיבות, או שאולי את או הוא תתחילו להכיר מישהו אחר. כך שכאשר את מתנגדת לחרדה ומפסיקה לבדוק – את באמת עלולה לאבד אותו. כלומר, המחיר האפשרי הוא ממשי. ומה שמעצים את החרדה זו ההבנה שלך שהבחור אינו בחור שיוזם. מנגד, זה גם התרוץ שלך שעוזר לך להצדיק ולשמר את החרדה.

העניין בחרדה הוא שאם תיכנעי לה, ותמשיכי לבדוק, את עלולה לאבד אותו כי הוא ירגיש נלחץ ויתנגד. אולי גם, ואולי בעיקר, כי הוא ירגיש שלא השתנה שום דבר אצלך.

לכן במצב העניינים הנוכחי, כך או כך הסיכוי שהקשר הזה אבוד הוא די גדול. כי כל דרך שתנקטי בה תגרום לנזק, הן שמירה על מרחק וזהירות כדי שלא ללחוץ עליו, והן בדיקות מדי פעם וגישושים ותזכורות שאת כאן ומעוניינת, בצד זה, לכל דרך יש גם תועלת, כי בהימנעות ושמירה על מרחק את מצליחה במידה מסויימת לבנות אימון, ובכניעה לחרדות ובבדיקות – את נותנת את המידע שאת ממשיכה להיות מעוניינת.

לפחות רגשית, הכניעה לחרדה והבדיקות והתזכורות השוטפות נותנות לך את התחושה שאת בשליטה, ואולי גם מייצבת את התדמית שלך בעיני עצמך, שאת לא אדם שמקבל סירוב מבלי להילחם על מה שאת רוצה. ויותר קל להרגיש שאת נלחמת כאשר את עושה, מאשר כאשר את מתגברת על הדחף לעשות. אלא שזה לא אומר שזה נכון יותר או יעיל יותר. לכן, כל התהליך הזה מעמיד אותך גם בפני השאלה שלך בפני עצמך – מי אני? וגם מול העימות הלא נעים עם המציאות, אותה מציאות שאומרת לך שלא הכל בשליטה שלך, ושלא את הכל אפשר להשיג.

הקושי הוא לנווט נכון במגוון הסיכויים והסיכונים האלה, כאשר נקודת ההתחלה שלך, זו של היום, היא עם סיכוי לא גבוה. ואולי הדבר הנכון מבחינתך הוא לנסות למצוא את האיזונים הנכונים, ואת השליטה שלך, אולי לא כל כך במצב כמו ביכולות הרגשיות שלך, כדי שלכל התהליך הזה שאת עוברת היום תהיה גם תועלת עבורך, אם לא עבור הקשר הזה, אז לקשר הבא שלך.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com