הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

התמודדות עם ציפיות שלא מתממשות

ד"ר אורן חסון(3.8.2020, 10:12)

חנה יקרה,

יש משהו שעלול להיות די מתסכל, לפעמים, במה שה"ציפיות" שלנו יוצרות אצלנו. בעיקר כאשר הציפיות הן למשהו טוב שאנחנו יודעים שלא יתממש, או לא לגמרי רוצים שיתממש, בגלל שאז נהיה בדילמה ונצטרך לוותר על דברים אחרים (ואני לא מדבר על חרדות, שיוצרות ציפיות מסוג אחר לגמרי). את מרגישה את זה כחיים בשני עולמות שונים, וקשה מאד להפריד ביניהם. העובדה שרגשית את בעולם הזה שבו רצף של ציפיות ואכזבות, מפריעה לך להיות ו"לחיות" רגשית בעולם שיש לך.

אלא שגם בעולם הזה שיש לך, את מספרת על ציפיות ואכזבות. ונראה כאילו החיים ממשיכים מבלי שיש לך שליטה על היכולת לממש את הציפיות שלך. העניין הוא שנראה לי שהעיסוק הרגשי שלך במערכת האחרת שלך, מפריע לך, באופן טבעי, לפנות את עצמך ולהשקיע בנסיון לשנות משהו במסגרת הנישואים שלך. אני יכול להבין שיתכן שפנית אליה כי התייאשת ממימוש צרכים מסויימים במסגרת הקשר שלך עם בעלך, אבל המחשבות על אלטרנטיבה מקשות על ההתמודדות במסגרת המשפחתית שלך, בעיקר, כי הן גורמות מהר יותר לאיבוד סבלנות.

כפי שאת מרגישה בעצמך, יהיה קשה מאד להמשיך במסלול שבו את נמצאת כרגע. יתכן שתוכלי להחזיק את עצמך שם, ולאורך זמן האכזבות והציפיות בשתי מערכות היחסים תדעכנה בהדרגה, ותתאימי את עצמך ותקבלי את המציאות הלא אידיאלית, ותוכלי למצוא בה צדדים וסיפוק בכל הכיוונים שאולי כבר יש לך, ושאינם קשורים ליחסים הזוגיים, וללמוד ליהנות ממה שיש, למרות החסכים, החסרים והחסרונות. יתכן. אבל יתכן גם שלא תצליחי, ואז מתישהו, בעוד כמה חודשים או שנים, המציאות תשתנה, בין אם ביוזמתך או ביוזמתו של בעלך.

האם את יכולה לנסות לקחת יותר שליטה לידייך, כדי להוביל את המציאות שלך למקום טוב יותר עוד קודם? – יתכן. אבל את קודם כל צריכה להחליט מה את רוצה להשיג, ובעיקר – מטרות שניתן להשיג אותן, גם אם במאמץ, וגם אם תשיגי אותן באופן חלקי. צריך הרבה כוח כדי להשיג אותן לבד, ובעיקר לחבר את המטרות למציאות, כדי שתחווי פחות ייאוש ואכזבות.

ואם צריך – אפשר להסתייע בטיפול זוגי כדי לקבל סיוע במישור הזוגי, ולנסות להזיז דברים קצת מהר יותר, או בטיפול אישי שלך, כדי לעזור לך לדייק יותר בקביעת המטרות שאת יכולה להשיג, בהגדרה ובבחינה של הכלים להשיג אותן, ובחיזוק כאשר לפעמים זה לא יילך או יתארך זמן רב יותר משציפית.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com