הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

גבולות בין שיתוף טוב לשיתוף מוגזם

ד"ר אורן חסון(1.10.2020, 20:11)

שני יקרה,

יש הרבה בפנייה שלך, עם כיוונים שונים ועם רבדים שונים. אנסה לחשוף כמה שאינם פשוטים.

האחד הוא היחסים שבינך לבין המשפחה שלך. יכול להיות שזה לא קשור אליך, אבל הם חושבים שהם מבינים יותר טוב ממך מה טוב לך. למה זה יכול להיות לא קשור אליך? – כי יש אנשים כאלה, שהאופי שלהם הוא לחשוב שהם יודעים הכל יותר טוב מכולם, וזה הדבר הראשון שעולה בראשם, בלי שום קשר לשאלה אם עקרונית הם סומכים עליך או לא. אבל אין ספק שזה מקרין על הביטחון או חוסר הביטחון שלך, ועל השאלה אם את יכולה להיות פתוחה איתם ולסמוך על זה שיתמכו בך בלי שום קשר למה שתעשי, או אם תרגישי ביקורת כלפי ההחלטות שלך, שתערער אותך.

וזה מחבר אותי אל הדבר השני שכתבת – שאם את משתפת, את צריכה לספר הכל. את מבינה שזה לא בריא. לכן את חוששת מההתחלה, כי אז הסכר יקרוס, ואז אין גבולות. האם זה כי את חושבת שכך זה נכון? האם זה כי את חוששת שאת לא יודעת לבלום נכון מבלי שיראו, ואז תיראי לא טוב. האם זה כי קשה לך להחליט היכן בדיוק הגבול? – חשבי על זה היטב. כי בלי שום קשר לכל דבר אחר, שני, אני חושב שזה משהו שאת צריכה ללמוד לעשות עם עצמך. אם את לא שמה גבולות לשיתוף, כפי שאני רואה שאת לגמרי מבינה, יהיו לזה נזקים, ולכן זה לא נכון. גם לא לספר בכלל זה לא נכון. את צריכה ללמוד לספר את הסיפור הנכון, שהוא אמיתי, אבל גם לא את כל הפרטים הקטנים שבו. שזה אומר לדעת וללמוד לשקול היטב. למשל, לומר לו שהמשפחה שלך דואגת לך, ורוצה שיהיה לך טוב. ואולי אפילו שהם ראו אותך נשברת בפעם הקודמת, ודואגים לך. מבלי לכנס לפרטים של מי אמר מה, ולמה, ומה בדיוק הם חושבים עליו.

כך שיכול להיות שאת צריכה ללמוד לספר לעצמך את הסיפור שאת יכולה לספר, ודרכו ללמוד מה את יכולה לשתף, ואת מי, וכמה. ולא רק מה לספר לו, אלא גם מה לספר להם, ומה לא לספר. בסופו של דבר, זה צריך להיות אצלך תהליך ספונטני וטבעי, ולא מחושב מראש. אבל כשאת לא יודעת את זה, צריך ללמוד את זה.

אם את חושבת שזו בעיה משמעותית ביחסים שלך לא רק עם בן זוגך, אלא גם עם המשפחה, ואולי עם אנשים אחרים, ושאת צריכה ללמוד לבנות שכבת מגן מחושבת שתכלול שיתוף טוב וגבול בינו לבין השיתוף המוגזם, נסי לתרגל את זה עם עצמך, ואם צריך – אולי שווה ללמוד את זה כחלק מרכזי בטיפול.


בברכה,

ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com