הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

יחסי אישות בנישואים: האם הם חובה?

ד"ר אורן חסון(3.10.2020, 21:17)

טל יקרה,

בודאי שזו לא חובתך. אלא שהתוצאה היא, וכנראה לא רק בגלל זה, שאתם גם לא ממש מתפקדים כזוג, אלא במקרה הטוב כזוג הורים, ו"עסק" משפחתי.

לא חובתך להיות אינטימית איתו, כאשר את נדחית ממנו. לא חובתך להישאר איתו כאשר הנישואים איתו לא מתממשים בהיבט המיני, או למען האמת בכל היבט אחר, גם אם הוא רוצה. גם לא חובתו להישאר איתך במסגרת הנישואים כאשר הנישואים איתך לא מתממשים בהיבט המיני, או למען האמת בכל היבט אחר.

אומר אפילו יותר מזה – לא חובתך להישאר נאמנה לו מינית, אם את לא רוצה. בגידה אינה עבירה על החוק. גם לא התאהבות באחר. לא חובתו להישאר נאמן לך מינית, אם הוא לא רוצה בזה, ובדיוק מאותה סיבה. אבל...

כאן משחקים תפקיד חשוב המוסכמות החברתיות והמוסריות, ונזקים כלכליים וחברתיים אפשריים, אם בגידה מתגלה.

נמשיך את האופציות, בסדר?

האם כאשר אתם נשואים ואת, נגיד, לא מתפרנסת, ואתם במצוקה כלכלית – האם מותר לו לקבל כסף מהוריו? – בדרך כלל אין עם זה בעיה, אבל לפעמים יש, כי לא פעם, המשמעות קבלת כסף מההורים היא גם מתן שליטה מסויימת על אורח החיים שלכם.

האם כאשר אחד מכם אינו מקבל את מה שהוא מעריך כדבר חשוב לו בנישואים, ושבעצם הנישואים יש הבטחה לאיזה שהוא רצף שלו, כמו אהבה, נגיד, מה הוא או היא אמורים לעשות? ובאותה מידה, והתשובות האפשריות לזה הן בדיוק אותן התשובות – מה אם זה לא אהבה, אלא יחסי אישות (או גם וגם, למשל), מה הוא או היא אמורים לעשות? התשובות האפשריות הן: א. לנסות לראות אם אפשר "לתקן" את זה, כלומר, להבין את הסיבות, ולנסות ולחדש או ליצור את זה מחדש. ואם צריך – אז גם בעזרת איש מקצוע, מטפל מיני או זוגי. אם לא תרצו את זה, אז ב. אולי לאפשר לצד השני לקבל "הטבות" מהצד, יחסי מין, או אהבה, בין אם זה נעשה בעיניים פקוחות או בעיניים עצומות, מה שיאפשר את המשך הקשר הזוגי – אבל עם סיכון מסויים, שדומה מאד לזה של קבלת כספים מההורים – שישנו עוד גורם שעלול להיות בעל משמעות ומשפיע על אורח החיים שלכם. או ג. להישאר במסגרת שאתם נמצאים בה, ובמצב שאתם נמצאים בו, שהוא לא פשוט רגשית, אבל לקבל את זה כי אין לכם ברירה, כלכלית, משפחתית או חברתית. או ד. למצוא דרך להיפרד זה מזה.

מה שמביא אותי כמובן לשאלה: למה את עדיין שם? למה הוא עדיין שם?

ואם התשובה הנכונה עבור שניכם היא ג. כי אין לכם ברירה, אז אולי כדאי לך, או לו, או לשניכם ביחד ללכת לטיפול – לא כדי להאשים זה את זה, ואולי גם לא כדי "לתקן", אלא כדי למצוא דרך, במצב העצוב הזה, להשיג את הכי טוב שיש בתנאים המוגבלים שיש, ואיך להשלים עם זה, כי בלי ההשלמה, החיכוכים ימשיכו.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com