הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

להזיר את האנרגיות

ד"ר אורן חסון(1.11.2020, 18:33)

אדווה יקרה,

עושה רושם שאיבדת אנרגיות. בזה אני אומר שאיבדת כנראה מוטיבציות שונות ליוזמה ולעשייה – כמו עניין בתחומים שונים, כמו חיבורים חברתיים, כמו סקרנות, כמו תחרותיות, אולי גם כמו אהבה ו/או רצון להיטיב עם יקירייך. כשזה מעניין או חשוב לך פחות, את גם עושה פחות.

זה צד אחד. את עושה עם עצמך פחות. זה יכול להיות בסדר, אדווה, אלא שאת עושה השוואות, ובעיקר השווואות לאמביציה ולאנרגיות של בן זוגך, וזה גורם לך חוסר ביטחון – וזה אולי ה"מיאוס העצמי" שאת מדברת עליו.

העובדה שאת אומרת לעצמך שבעצם מעולם לא היית אמביציונית מדי, או אנרגטית מדי, יוזמת ועושה, היא אולי רק תרוץ למצב הנוכחי. אולי. ואקח אותך אולי לתרוץ האוניברסלי או הלאומי הנוכחי – זה קורה להמון אנשים עכשיו, בעידן הקורונה. קל יותר להתכנס בתוך עצמנו, וקל יותר להימנע מעשייה. כי זה מקובל יותר, כי יש לנו תרוץ טוב למה להסתגר ולא לעשות, וכי... כי לרבים מאיתנו – החרדות מניעות אותנו וסוגרות אותנו, וכי האוירה הכוללת היא אווירה של דיכאון מסויים, שפרושו, במובן המעשי – אי עשייה, ושקיעה בחידלון. אם יש לך נטייה כללית שכזו, אז עכשיו זה בולט יותר מאשר רגיל.

זה בכלל לא אומר שאת בהכרח תימאסי עליו. ממש לא. אם את אדם טוב, והוא רואה את זה, אם את דואגת לו, והוא רואה את זה, ואם טוב לו איתך מבחינת שיח, דיון וסקס, והוא רואה ומבין שאת מאד מעריכה אותו, והכל זורם כפי שאמרת – בהחלט יכול להיות שהוא ימשיך להרגיש טוב איתך. אלו אינן תכונות נפוצות כל כך, והוא יכול מאד להעריך את זה.

ובאשר לך עם עצמך, זה משהו שאת צריכה לשקול בינך לבינך, ללא קשר לבן זוגך. אין סיבה שהביטחון העצמי שלך יירד באשר לקשר איתו. שאלי את עצמך אם את רוצה לשנות את הדברים האלה, את האנרגיות האלו, לעצמך. זה לא קל לומר שכן, מכיוון שזה דורש לשנס מתניים ולעשות משהו. אפילו משהו אישי ואנרגטי כמו ספורט. במידה רבה זה עניין של החלטה. זה יכול להתחיל מהחלטות קטנות, כמו ריצה של 5 דקות ביום, ומעבר מזה לעשר דקות ביום, או הליכות של 20 דקות ביום ומעבר לחצי שעה. זה ממש לא הרבה ביום, אבל זה יוציא אותך החוצה, וזה יגרום לך להיות יותר אנרגטית.

או לחילופין, או בנוסף, למצוא משהו מעניין, ולעסוק בו רבע שעה ביום, ולעבור בהמשך לחצי שעה ביום. לא סרט או סידרה שבהם את פסיבית לגמרי, אלא משהו מעניין שגם מלמד אותך משהו שאולי תעסקי בו בהמשך, או שלפחות יעורר בך גרוי מחשבתי, החל מלימוד שפה, או תובנות של אמן זה או אחר בתחומי הציור או המוזיקה, לפי העניין שלך, ועד לתובנה של הבטים מסויימים של תזונה, או של זיהום וסביבה.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com