הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

להושיט יד

ד"ר אורן חסון(3.11.2020, 18:15)

סברינה יקרה,

אנשים מקבלים ביטחון בעיקר ממה שהם שומעים מסביבתם. אם הסביבה מחמיאה להם, הם יקבלו יותר ביטחון עצמי מאשר כאשר הסביבה אומרת להם שהם לא בסדר. את חלק מהסביבה שלו, ולכן את בהחלט יכולה להשפיע עליו. בדיוק כשם שיום אחד תיישמי בדיוק את אותו הדבר, מחמאות ובעיקר כאשר מגיע, מול הילדים שלך, כדי לבנות את הביטחון שלהם.

בצד זה, בהחלט יש אנשים שהשמיעה שלהם סלקטיבית. יש מי שלא שומע ביקורת, לא רוצה לשמוע ביקורת, ומתעלם ממנה כאילו אין לה משמעות, ועף על עצמו. יש אחרים שעושים בדיוק את ההיפך, וכאשר הם שומעים מחמאות, הן מתעלמים מהם, ומייחסים חשיבות רבה דווקא לאמירות השליליות. אם זו הנטייה של בן הזוג שלך, אזי העובדה שאת לא יודעת להחמיא רק מחמירה את מצבו, וזה לא משנה אם קוראים לזה ביטחון עצמי או אגו גברי, או עוצמה נשית. את מתלוננת עליו שהוא שקוע ברחמים עצמיים, ואת לא מצליחה להוציא אותו מהם. את אולי את כן יכולה, לפחות חלקית, או לפחות בהדרגה, אם במקום לכעוס עליו כשהוא שם (ואז, כשאת כועסת עליו, הוא מבין עוד יותר עד כמה שהוא לא בסדר, וזה מכניס אותו עוד יותר לפינת חוסר הביטחון) – תפרגני לו על הדברים הטובים שלו. אלא שכאן, זה לא בא לך טבעי. את יודעת שזה חשוב, וזה הדבר שאת יכולה להשפיע גם עליך לטובה, וגם עליו, אם תעשי את המאמץ. זה לא חוכמה רק לדרוש ממנו לשנות משהו, כאשר את לא עושה את המאמץ בצד שלך, שיכול להשפיע עליו בדיוק בכיוון הרצוי.

העניין הוא שאני חושב שגם את שוקעת בתוך המחשבות השליליות שלך, של "אני רוצה בן זוג חזק, תומך, שייקח אותי על הידיים אל החיים הלא פשוטים האלה – ואין לי, וכמה קשה לי שבן הזוג שלי לא כזה". וכשהוא רואה את זה עליך, הוא באמת הופך להיות עוד יותר כזה, כי את מחזקת את התדמית שלו בעיני עצמו. ואז, מעגל המחשבות השליליות של שניכם רק מחזק זה את זה. ובזה, לפחות, את צודקת – באופן אידיאלי, וזה מה שאנחנו מצפים שיקרה, בני הזוג אמורים לחזק זה את זה, ככל שהם יכולים. וככל שהם מצליחים בזה, הם מתחזקים ביחד. אבל זה עובד הכי טוב כאשר זה עובד יחד, מתוך החלטה משותפת להתגבר על החשיבה השלילית, ולחזק זה את זה ולהושיט יד כאשר אתם רואים שהצד השני נגרר לזה, ולא "לדחוף בכוח", שכנראה לא עובד לכם.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com