הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

שיקולים של בחירות זוגיות

ד"ר אורן חסון(14.12.2020, 12:33)

ש. יקרה,

זו שאלה מאד קשה, כי קשה לנו מאד לראות את החיים האלטרנטיביים, אלו שאולי היו, לו היית בוחרת אחרת. עשית בחירה לפי מערכת שיקולים הגיונית לגמרי. ואולי דווקא על כך את מבכה, שהיא היתה "הגיונית מדי". אבל לו היית הולכת לפי מערכת שיקולים הפוכה, שאגב, גם היא הגיונית, לא רק רגשית, נגיד, לפי "אהבה" ו"משיכה", גם אז, בכלל לא בטוח שלא היית מקבלת בן זוג ביקורתי באותה מידה. כלומר, זה בכלל מימד בחירה שלישי, נוסף, גבר שהוא יודע להיות שותף ואמפתי.

העניין הוא שמאד קשה לדעת להיכן הדברים ילכו. כשאנחנו בוחרים בן או בת זוג, אנחנו בוחרים לפי מה שאנחנו רואים, ובדרך כלל עוד לפני ההבנה או הידיעה של איך בני הזוג שלנו מתנהגים במצבי לחץ, או כאשר יש להם פיתויים אחרים לפני העיניים (לאו דווקא פיתויים מיניים, אלא למשל קריירה טובה, והערכה, עצמית או של אחרים, שנלווית לה, או הרבה כסף ותחושת ערך עצמי גבוהה שבאה משם).

ולפעמים המצב הוא הפוך – כאשר דווקא המימד השלישי – היכולת להיות אמפתי ומקשיב, ואדם טוב, לא מגיע ביחד עם אסרטיביות ואמביציה וסטאטוס כלכלי או חברתי, ולכן מתלווה אליו תסכול קשה של חיים לא פשוטים, והרבה אחריות שמוטלת על כתפייך, שהיית רוצה איכשהו שהוא ייקח חלק מזה על עצמו.

אני רוצה לומר בזה שהבחירה בין שלושה המימדים הללו היא לא פשוטה. לפעמים היא נעשית על פי הנסיון שהיה לנו עם בני זוג קודמים, ולפעמים כדי להימנע מפגיעות שנפגענו, או שלמדנו מהם, בזמן הילדות או ההתפתחות שלנו. קשה מאד לאזן בין כל אלה, ולפעמים גם אולי בלתי אפשרי, ואנחנו צריכים לבחור. האהבה לא תמיד מנצחת, כי לפעמים קשיי המציאות חזקים יותר.

הדבר שעליו את מדברת, אותו מימד שלישי שהזכרתי, אפשר לעבוד עליו ולנסות לשפר בעזרת טיפול זוגי. זה לא פיתרון של 'זבנג וגמרנו'. זה תהליך. אבל אם הוא אדם טוב בבסיסו, יש סיכוי שיהיה פתוח ללמוד, ולהקשיב, לפחות כאשר הוא שומע את זה מבחוץ. ובעצם, נעזר בשמיעה "מבחוץ" כדי לשמוע אותך, שזה מה שצריך לעשות בטיפול. ואולי אפילו גם להיפך, שאולי זה משהו שגם הוא צריך להרגיש, ושאולי (אולי) שניכם איבדתם בדרך, אפילו אם לא באותה מידה.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com