הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

כשלא יהיה לך על מי לכעוס

ד"ר אורן חסון(14.1.2021, 1:32)

יפית יקרה,

בואי ונעשה תאום ציפיות: גם אם אני המטפל הכי מדהים שיש (אבל נהיה ריאליים – זה בלתי אפשרי בעולם אין סופי), לא אוכל לפתור לך בתשובה פשוטה, כאן, במסגרת הפורום, את מה שלא הצלחת לעשות בטיפולים ממושכים יותר.

מצד שני, ושוב אני חוזר אל העניין הזה של עולם אינסופי – את כותבת ש"כולן נראות לי יותר ממני... יפות ממני, חכמות ממני, מוכשרות ממני". בעולם שהוא אינסופי, ממש כשם שאני לא יכול להיות המטפל הכי מדהים שיש, לא יתכן גם שכולן יפות ממך, חכמות ממך, מוכשרות ממך. כולן? הרי את מבינה שזה לא אפשרי באמת, אבל הייאוש לוקח אותך לחשיבה הזו. אולי כי היא נוחה לך.

ואולי יותר מהייאוש, יפית, זה דווקא הכעס – כי כשאת בחשיבה שאת פחות מכולן, עכשיו, – והדגש הוא על העכשיו, כי פעם לא הרגשת כך, אז יש את מי להאשים. העניין הוא שאם תצליחי בחיים, או לפחות אם יהיה לך טוב, או תהיי חס וחלילה מרוצה מחייך, כבר לא יהיה לך את מי להאשים.

אפשר להבין את הכעס, יפית. אבל הוא סוגר אותך. אפשר להבין את הכעס, יפית, אבל הוא לא עושה טוב לבנות שלך. גם כי הן היו רוצות לראות אותך במצב רוח טוב יותר, כי זה ייתן גם להן ביטחון, וגם כי מאד קשה להיות במצב שבו הן צריכות לבחור בין אמא לאבא. כי אם את כועסת עליו, אז או שהוא לא בסדר, או שאת. כך זה בעולם של ילדים. וקשה לחיות עם ההרגשה, שגם נותנת מידה של חוסר ביטחון, שההורים, או לפחות אחד מהם "לא בסדר", והם צריכים לבחור מי מהם.

זה גם מערער כי אולי בעיניהן שניכם דווקא הורים בסדר, והן אוהבות את שניהם, ואז מנקודת המבט של הילדות: "אז מה אני לא מבינה?" ו"אולי העולם מסובך מדי בשבילי".

אני לא בטוח שעד כה רצית להניח לכעס. כי כל עוד הוא שם, אני חושב שפשוט לא מתאים לך להצליח, או להיות מוצלחת. כי אם חס וחלילה תהיי כזו, כבר לא יהיה לך על מי לכעוס. מבינה? וכשאת לא סתם "לא מצליחה" אלא "הכי פחות מכולן!", אז וואו, יש לך טונות של כעס! הוא מזין, הכעס הזה, והוא נותן כוח, וכנראה שהיה לו מקום. אבל עכשיו, יפית, זה כוח שפועל על ריק, והוא מזיק. לך, ולבנות.

אולי עד עכשיו חיפשת פיתרון במקום הלא נכון. לכאורה רצית לבנות ביטחון עצמי, אבל אולי זה היה מנוגד לך לצורך לכעוס, ולכן אולי גם לא רצית לבנות ביטחון עצמי.

לדעתי את יכולה להיעזר בטיפול. אבל אולי לא כדי לשפר את הביטחון עצמי ולהצליח יותר על מנת להפסיק לכעוס, אלא כדי להפסיק לכעוס, מה שישחרר אותך מהתלות שלך בו (כי כדי לכעוס את צריכה לשים לב למה שהוא עושה, ועד כמה שהוא כן מצליח, או לפחות לחשוב עליו!), כך שתוכלי לשים את עצמך במרכז. ובעצם, גם אותך וגם את הבנות.

בברכה,

ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com