הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

עניינים של אמפתיה?

ד"ר אורן חסון(21.1.2021, 11:19)

דליה יקרה,

את צודקת לגמרי בטענות שלך כלפיו. כלומר, העובדה שהוא מזהה חולשה שלך ומפעיל אותה לא מראה על אמפתיה רבה, לפחות לא בעניין הזה. זה לא אומר שהוא לא אמפתי במקומות אחרים. אבל זה כן אומר שאו שהוא מלגלג עליך כדי להרגיש חזק יותר ביחסים ביניכם, או שהוא באמת דואג לך, או לפחות לא אוהב את החולשה הזו, ומנסה לחזק אותך דרך "חשיפה". שתתרגלי.

העניין הוא שבני הזוג שלנו הם לא, איך לומר? – מטפלים מקצועיים, וגם כאשר הכוונות שלהם טובות, הם לא תמיד יודעים לעשות את זה נכון. בדיוק כמו שהורים טועים לא פעם באופן החינוך שלהם את הילד המיוחד שלהם, כפי שאנחנו מכירים את זה מהאופן שבו גידלו אותנו. "מיוחד" אני מתכוון לכך שכל אחד מאיתנו שונה במשהו מאחרים, ולכן עם רגישויות וחוזקות שונות, שלא תמיד ההורים יודעים לקבל, להבין או לנהל כדי לחזק. כך שהגיוני מאד שזה מה שקורה לו.

יש לך חרדות, ואחד הקשיים בחרדות הספציפיים שלך הוא שהחרדות שלך הן חרדות מפני בן זוג. גם אם את בוטחת בו, החרדה הזו עדיין מקרינה גם עליו, כי הוא מבין שהחרדה היא גם ספציפית מולו. יתכן שזה קצת משעשע אותו, בשל האבסורד שהוא רואה בעצם המחשבה הזו עליו, ויתכן גם שזה נותן לו הרגשה לא טובה שמישהו, ובעיקר בת זוגו, מסוגלים לחשוב עליו שהוא מסוגל לדברים שכאלה. יתכן לכן שגם הוא נמצא תחת חרדה מסויימת, לפחות מהאפשרות שהוא לא יוכל להיות האביר הבטוח שלך, כפי שהיה רוצה שתרגישי כלפיו. העניין הוא שמכל אלה ביחד יוצא שהוא מתקשה פשוט להניח לזה, ולהאמין שככל שיחלוף הזמן תלמדי יותר לבטוח בו, דווקא דרך העשייה השקטה והביטחון שלו בך, ולכן הוא מנסה לזרז את התהליך הזה. אלא שזה יוצא באופן שאינו מחזק אותך אלא מערער אותך.

אולי הדרך הנכונה עבורך להוריד אותו מהשימוש שלו בחרדה הזו שלך היא לעשות את המאמץ להרגיע אותו, ולתת ביטוי ברור יותר לעובדה שעליו את כן סומכת. לגמרי. לדבר איתו על הנושא הזה פחות משאת נוטה לבר עליו, ולמצוא חברות או בני משפחה שתוכלי להעלות את הזעזוע שלך ממקרים שכאלה, אבל גם שבצד זה כן תביעי את האמון המלא שלך בבן הזוג שלך מולם, אם וכאשר הנושא הזה יעלה. זה קצת מסובך, וזה לא פשוט, ואת צריכה להאמין בזה לפחות במידה שבה אני רואה את זה במכתב שלך. הקושי העיקרי שלך מולו זה לא החשש שיעשה לך משהו, כמו השימוש בחרדה הזו כדי להפחיד אותך עוד יותר. לכן, זו נראית לי המטרה העיקרית שאת צריכה להשקיע בה. אולי באופן שבו תארתי את זה למעלה.

ואם את באמת כן חוששת מהאפשרות שבכל זאת הוא יפגע בך, אולי ללכת לזמן מה לטיפול. ראשית, כדי לקבל פרופורציות. שיהיה עוד מישהו שיקשיב לך, יעזור לך לקבל את מה שצריך לקבל, להיזהר ממה שצריך להיזהר, ויעזור לך להתגבר על חרדות שמעצימות פחדים שמפריעים לך לחיות חיים סבירים ונורמליים. אחרי הכל, את כן רוצה לשיהיה לך בן זוג לחיים ולחיות עם מישהו. כך שיתכן שבכל מקרה תצטרכי להתגבר על חרדות שכאלה אם אין להן בסיס. אחרי הכל, כך כולם חיים, ובשלום, פרט למקרים הבודדים והמאד מאד נדירים שמכניסים אותך ללחץ. סטטיסטית, הרי, להשוואה, יש הרבה יותר זוכים בפרסים מאד גדולים בלוטו בכל שנה, מאשר מקרים כאלה. השאלה היא אם תוכלי לעשות את זה לבד (או עם בן זוגך), או בסיוע מקצועי.

פרשתי בפנייך את האפשרויות. חשבי על זה.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com