הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

מה שקורה ביניכם

ד"ר אורן חסון(7.2.2021, 16:10)

ש.א. יקרים,

אני חושב שאם תתייעצו עם פסיכולוג שעובד עם ילדים, הוא יגיד לכם במפגש ההורי שגיל 7 זה גיל מאוחר מכדי להמשיך ולישון עם ההורים, ושהגיע הזמן להפרדה.

האם יש לכם נסיבות מיוחדות שמצדיקות את זה למרות הדעה המקובלת הזו? – אני לא יודע.

אבל, אם תשאלו במקביל את מי שעוסק בטיפול זוגי, התשובה שתקבלו, סביר להניח, תהיה – תשמעו, יש בעיה כלשהי ביניכם, בתקשורת ביניכם, ואולי אפילו (ואולי אפילו מדוויק יותר לומר כך) באינטימיות שביניכם.

אני יכול לנחש שהאמא מעדיפה להניח לבת לישון במיטה הזוגית שלכם, והבעל לא. ניחוש לא לגמרי פרוע, כי אם וכאשר זה קורה, זה מה שקורה בדרך כלל. מצד אחד זה הקשר של האמא עם הילדה, והצורך בחיבור רגשי קרוב אל מישהו שישנים איתו, ומצד שני, אולי קושי עם בן הזוג, אולי בגלל כעסים או אולי בגלל סיבות אחרות שגורמות לריחוק רגשי, ואולי הילדה היא אמצעי בטוח לשמור על מרחק מבן הזוג, למשל כאשר אין תחושת אינטימיות איתו, ואולי דווקא כדי להימנע מאינטימיות איתו, כשהוא רוצה והיא לא. פעמים רבות הילדה או הילד הם כלי להימנעות מאינטימיות שלא רוצים בה, ומקירבה שלא מרגישים. זה עךןך ךהחןץ לא תקין ובריא עבור הילדה כאשר משתמשים בה באופן הזה.

לכן, המסקנה מכך היא שיותר מאשר שאלות הקשורות למה שנכון או לא נכון מבחינת הילדה (ומן הסתם, היא גם מרוויחה מזה כאשר היא מרגישה חשובה כשהיא מתקבלת במיטת ההורים מחד, ואולי גם מהעובדה שהיא נושא מרכזי בשיח ביניהם, ולכן אני לא רוצה להכנס לשאלה מה טוב לה יותר), העניין המרכזי קשור למה שקורה ביניכם. היות שאתם כנראה כבר לא פותרים זאת זמן רב, נראה שיש משהו כאן שאתם לא רק שלא מצליחים לפתור, אלא בעיקר מתקשים לדבר עליו ביניכם. משום כך, השיח הופך להיות שיח עקיף, על מה שנכון או לא נכון לילדה, יותר מאשר על היחסים ביניכם.

אני יכול להבין את זה. לפעמים מפחיד לדבר על מה שקורה ביניכם, כי שיחה שכזו עלולה לגרום לפגיעה זה בזה, לחרדות ולכעסים, ולפעמים גם לסכן את עצם המשך הזוגיות. לפעמים, אם חשוב לכם לא לסכן את הזוגיות, נוצרת העדפה להדחיק את הנושא העיקרי, ולא לדבר עליו. היות שכנראה יש כאן בעיה מרכזית – אולי עדיף לקחת אותה אל המישור הטיפולי, כדי לדעת לפתוח את זה ולדבר על זה עם העדינות וההקשבה הנדרשות, במקום להמתין עד שזה יתפוצץ ללא שליטה ובקרה.

בברכה,

ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com

מחק הודעה | העבר הודעה