הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

לעבוד על התקשורת הזוגית

ד"ר אורן חסון(8.2.2021, 15:56)

פז יקרה,

נראה כאילו את מאד מקווה שהחיים עם האיש הזה הם לכל החיים. אתם עוברים לגור ביחד, וזה גם מתוך תקווה להרבה טוב, וגם גורם להרבה חששות.

יש ביניכם ניגודים, ואולי גם דימיון באישיות שאינם קלים לכם. העובדה שיש לו אגו, היא כנראה קוסמת מצד אחד, כי הוא גבר אסרטיבי וחזק, ואולי לכן גם מרגיש לך כאיש חזק שאפשר לסמוך עליו שיתקדם בחיים, יגן עליך אם וכאשר תצטרכי, ויילחם עליך מול המערכת או מול אנשים אחרים, אם וכאשר תצטרכי. מצד שני, יש לזה לפעמים גם מחיר, כאשר את, אם האגו שלך, ואם האסרטיביות והצורך והיכולת שלך להיות עצמאית, חושבת אחרת ממנו. התוצאה היא שהוא פחות 'רגוע' לידך, ואולי בעיקר כאשר את לא מספיק רגועה, ממה שהיית רוצה שיהיה. במילים אחרות – לאופי שלו יש כנראה יתרונות וחסרונות – הן באופן שבו את מבינה את היחסים שלכם, והן באופן שבו את מרגישה את היחסים ביניכם.

רצוי שתלכו לטיפול (ראי את המאמר שלי "פתרון דילמת המיטה החולה: טיפול זוגי לזוגות צעירים"), אבל לפעמים, ואני באמת יכול להבין את זה, יש התנגדות להליכה הזו (ראי במאמר עצמו), כי יש בכך הודאה שמשהו לא בסדר, או ש"אני חושב שאולי אני לא בסדר". מנגד, אם את מאד חוששת, והוא מתנגד לטיפול, אני חושב ששניכם יכולים להרוויח אם תלכי לבדך לטיפול. לכאורה, זה כאילו שאת לוקחת על עצמך את כל האחריות, או את חלקה – כלומר, אומרת "אני אשמה, ואם לאחר טיפול פרטני שלי הכל יהיה בינינו בסדר זה רק סימן לכך שאני הייתי הבעיה", אבל מעשית – זה לומר לעצמך 'אני לוקחת אחריות על החיים שלי, ויש דברים הרבה יותר חשובים מאשר האגו', וגם, וזה בכלל לא פשוט לומר – 'די לי בכך שאלמד לנהוג נכון, כדי להבין שבעצם אני היא החזקה יותר, אפילו אם הוא לא יודע את זה, ואני אדאג לזה שיהיה טוב לי, קודם כל, וטוב לו – כי זה יהיה טוב לי'. אולי קצת כמו האשה שאומרת על היחסים בינה לבין בעלה – אין ספק שהוא הראש! אבל אני היא הצוואר (כלומר, זו שנותנת את הכיוון).

אבל שימי לב שאני מדבר על טיפול פרטני, אם וכאשר הוא לא ירצה זוגי, אצל מטפל או מטפלת שעוסקים הרבה בטיפול זוגי. כלומר, שיעזרו לך ליצור תקשורת זוגית נכונה כמטרה הראשונית של הטיפול, ולעזור לך להבין שזה לא מתאים לך – רק הרחק הרחק במהלך הטיפול, אם העבודה הזוגית לא עובד.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com