הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

כאשר הקשר הזוגי נראה אבוד, או כמעט

ד"ר אורן חסון(28.2.2021, 10:36)

נאדיה יקרה,

את מתארת את בעלך כמי שאיבד עניין במשפחההגרעינית שלו. יתכן שמעולם לא היו בו מידה רבה של רוך ונתינה, אבל אני מניח שהיה יותר קשוב ונותן. האם זה שינוי שחל בו עם הגיל? האם זה הקושי הפנימי שלו ליצור חיבור קרוב איתך ועם הילדים שצבר חלודות נוספות עם השנים עד שהוא אולי ויתר על עצמו, בעצם, נותר כשהוא עטוף בשכבות חלודה, ובפנים יש אולי עדיין משהו שמחפש עניין במשהו, כדי לחיות לפחות – וזה נשאר רק בינו לבינו, כששום שמחת חיים לא מקרינה החוצה?

התוצאה של הייאוש שלו, אם אני מסביר נכון בכלל את הדברים ואם זה באמת מה שקרה, היא הסתגרות שלו, ומעבר לייאוש שלך. היית חזקה עד עכשיו, ולמרות הריחוק והאוירה הקודרת והכועסת שלו, הצלחת לקיים חיים בבית. את מיואשת יותר עכשיו. אולי כשהילדים יוצאים מהבית, יש פחות חיים בבית, ואז השקט הזה מיחסים, או הרעש הזה מיחסים בוטים ודוקרים, או שניהם ביחד, בולטים עוד יותר.

ברור שלשניכם קשה מאד היום. ואני חושב שהאפשרויות שלהם הן או שתצליחו, כל אחד לחוד, או לפחות את, למצוא עניין רב מחוץ לבית, בעיסוקים שירתקו אותך, בין אם עבודה, או חוגים, או פעילות חברתית, או יצירה, כך שהבדידות בבית תכאב פחות, או שתחליטי על פרידה ממנו, כי את כבר לא יכולה להמשיך – ותנסי למצוא את עצמך, ואהבה, מחוץ לבית, או שתלכו לטיפול שיעזור לשניכם. אף אחד מהפתרונות הללו אינו פתרון פשוט. לטיפול, יתכן מאד שהוא לא ירצה ללכת, אבל אולי, אם האלטרנטיבה שלו תהיה פרידה, שהוא לא ירצה – הוא יסכים בכל זאת, בלית ברירה. אבל זה יעבוד בתנאי שאת באמת תבחרי בפרידה אם הוא לא יסכים על טיפול.

שניהפתרונות הראשונים הם ויתור על הנישואים אבל לא על עצמך. הראשון – הוא עם ויתור על אהבה, אבל חיפוש חיים מלאים בלעדיה. השני – אולי יגרור אותך לחיפוש ארוך וממושך, ואולי מתסכל, כי זה קורה הרבה, ויעבוד הרבה יותר טוב אם לא תנסי לממש, במקביל, גם את הפתרון הראשון.
מצד שני – הראשון מציב אותך במקום מאד ברור. את לא משנה בהרבה את מסגרת החיים הכלכלית והמשפחתית שלך (לא רק הזוגית, אלא משאירה כפי שהם גם את היחסים עם הילדים והמשפחה המורחבת), ומבחינה זו, מציבה אותך עם הרבה פחות אי ודאות, ועם הרבה פחות מאבקים, מאשר שני הפתרונות האחרים.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com