הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

העולם הרגשי - הנסתר מהעין

ד"ר אורן חסון(26.4.2021, 14:29)

קפואה יקרה,

לא פירטת מהי התסמונת הנדירה שעליה את כותבת, ולכן אני לא יודע אם זה קשור אליה או אולי לאופן שבו גדלת, או חונכת, או הוגבלת רגשית, או כל אפשרות אחרת שיכולה היתה להשפיע עליך. אבל את מדברת על מצב נתון, שאני לוקח בחשבון שהוא גם לא בר שינוי פשוט "רק כי את רוצה לשנות אותו", כפי שכך לגבי הרבה מאד תכונות אופי שלנו.

בכל זאת, את כותבת על אלמנט רגשי משמעותי שלך, והוא הבדידות, שאת חוששת ממנה. את כן צריכה קשר, ולפחות תחושה של שותפות ושאת לא לבד בעולם, ואולי גם הידיעה שיש מישהו שאוהב אותך, או לפחות שיתמוך בך כאשר את צריכה תמיכה.

יחד עם זאת, את פחות פנויה לאהוב, אולי כי רגשית את בנויה קצת אחרת ופחות מסוגלת להיסחף לאהבה (ובינינו, יש מידה מסויימת של איבוד שליטה בהתאהבות, לפעמים אפילו מידה רבה מאד ואפילו מידה רבה מדי), או אולי רק נשמרת ממנה. נראה שזה המצב הנתון שלך. אולי לכן את בודקת קודם כל את הכדאיות של הקשר, ולכן אולי לוקח לך הרבה זמן להתאהב. או כי הסיבות הן אחרות, אולי קשורות לתסמונת שעליה את מדברת. אבל כך או כך, נראה שבסוף הדרך את כן מצליחה להתאהב (כתבת "בלי להתאהב לפחות בהתחלה"), אבל את צריכה קודם סיבות "קרות" ורציונליות, שיכשירו את הקרקע.

אז אולי שווה לקבל את זה כמצב נתון. ואת עצמך כמצב נתון. רק לפי הכינוי שבחרת, אפשר לראות עד כמה את ביקורתית ושיפוטית מול עצמך, ואולי זה לא נכון כך. אולי השיפוטיות הזו מפריעה לך להיות מעט חופשיה יותר לבחור, ואולי היא לא נותנת לך מספיק זמן כדי לשחרר קצת את העולם הרגשי שלי, בתוך קשר שבחרת מתוך שיקולים רציונליים גמורים של כדאיות. האם זה באמת רק משיקולים שכאלה? – לא בטוח. בהחלט יתכן שאת משלבת שיקולים, ושאולי את פחות מודעת לשיקולים הרגשיים, כי את מדחיקה אולי את קיומם.

לכן, התשובה הראשונה לשאלתך היא – בכל זאת, אם מישהו מוצא חן בעינייך, גם אם את חושבת שזה משיקולים רציונליים לגמרי, שווה אולי ללכת עם זה. והשניה – אולי שווה ללכת לטיפול, ולו רק כדי לדבר את הדברים האלה, וללמוד לחשוב את השיקולים שלך בקול רם, שאולי תגלי בעצמך דברים חדשים, שלא לדבר על כך שאולי תמצאי בעצמך, בעזרת השיחות והתגליות הללו, את האומץ להישאר עוד עם קשר שיש לו פוטנציאל טוב.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com