הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

כי מה תפסידי?

ד"ר אורן חסון(1.5.2021, 10:44)

Lovelessיקרה,

פעמים רבות אנחנו מתגעגעים לא לבן הזוג שהוא כבר לא, אלא למה שהרגשנו אליו כאשר חשבנו שכן, או למה שהרגשנו כאשר חשבנו שהציפיות שלנו עומדות להתממש, כלומר, למה שהיינו מרגישים לו הן היו מתממשות. וכאשר קשר הולך לאיבוד, גם הציפיות שהיו לנו, על כל קשת הרגשות שלהן, הולכות לאיבוד גם כן, ולפעמים זה אבדן משמעותי יותר.

העניין הוא שאת מתייאשת, וממש שלא בצדק. כל כך הרבה נשים הכירו את בני זוגן לחיים אחרי גיל 30, כך שהמסקנה שלך, לכאורה סטטיסטית, שעכשיו מאוחר מדי לקשר חדש, ושנכשלת בחיים, היא ממש לא נכונה.

היאוש שלך מביא אותך לדיכאון, ואחד המאפיינים של דיכאון הוא אי עשייה, הסתגרות והימנעות, בין היתר – כדי שלא להתאכזב מחדש, בין היתר, כדי שלא להעצים, עם כל נסיון שלא עבד, את תחושת הכישלון וחוסר האונים. אלא שעצם ההימנעות רק מחזקת עוד יותר את אי העשייה, שכן את אומרת לעצמך – הנה, עובדה, עכשיו לפחות לא 'נפלתי', אז סימן שאני עושה את הדבר הנכון. קוגניטיבית את יודעת שזה לא כך, אבל כך זה מרגיש לך, ואז את ממשיכה להימנע וההימנעות והדיכאון רק מתעצמים.

הדרך לצאת מזה היא לבנות לעצמך תוכנית עבודה, ולממש אותה שלב אחר שלב, עם ההבנה שבדרך יהיו כשלונות. תמיד יש, כשעושים, אבל מתישהו, גם הישגים. הם לא יגיעו אם תישארי בבית מול הטלוויזיה. גם את זה את מבינה, אבל המחשבה על המאמץ הנדרש מרתיעה.

אם זה לא ימריץ אותך לחזור למסלול, ואם סיפורי הצלחה של כאלו שהצליחו גם אחרי גיל 30 (ותמיד תמצאי כאלה) יעזרו לך לבנות תקווה חדשה מבלי שתגידי לעצמך שהם החריגים, ומבלי לבנות לעצמך סיפורים למה הם הצליחו ולמה את לא יכולה (שזו דרך חשיבה אופיינית לדיכאון ולאיבוד תחושת הערך העצמי) – לכי לטיפול. שווה לך. כי מה תפסידי?

ואולי אפילו תרוויחי, חס וחלילה... גם את תחושת הערך העצמי שלך, וגם הדרכה וסיוע בדרך הלא פשוטה שאת רוצה וצריכה לחזור אליה.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com