הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

הקשבה כחלק מהשיקום?

ד"ר אורן חסון(17.5.2021, 22:20)

אוליי יקר,

אני מתנצל על העיכוב בתגובתי.
שתי השאלות גם יחד, בדרגה כזו או אחרת, מצביעות על קושי להתמודד עם המצב הנוכחי. אתה יכול להבין אבל שאם היא היתה שואלת אותי את השאלה השלישית, לא הייתי יכול לנחש (אולי לנחש שזו אופציה, אבל לא היתה לי סיבה להתייחס אליה) שיש לה אולי עכבות מיניות, ושזה חלק מהעניין שלה, ולכן לא הייתי מתייחס לזה. היא היתה צריכה להיות יותר ממוקדת בשאלה הזו, ואולי מפורטת יותר, כדי שאבין שיש לה קושי שאינו קשור אליך, שרק מחריף בתנאים הנוכחיים. אבל הנה, נניח ששנינו "יודעים", האם נכון שתייעץ לה ללכת לטיפול כדי לבחון את העכבות הללו (פיסותרפי, או מיני)? – אני לא בטוח שהיא תהיה מוכנה להודות בזה (על פי מכתביך הקודמים).

ואם נניח לרגע לעניין הזה, אז הייתי מן הסתם אומר לה שאם היא רוצה אותך, היא חייבת להיות סבלנית. אבל מצד שני, שאני לא יכול להגיד לה מה הפרוגנוזה, וכמה סבלנות היא צריכה, וגם לא מתי להחליט שבעצם אולי נגמר לה מלהמתין, כי אני לא יודע באמת מה הטיפולים שאתה עובר, כמה זמן זה ייקח, ומתי סביר שהיא אמורה לדעת לאן זה הולך – ובודאי שלא מתי תוכל לאסוף את הכוח, את הזמן ואת עצמך כדי להיות בן זוג שהיא יכולה לסמוך עליו, להישען עליו במידה שמתאימה לה, ושיהיה סבלני מספיק כדי להקשיב לצרכים שלה. אלה דברים שאני לא יכול לדעת. אולי גם אתה לא, אבל אולי כל אלה אמורים לתת לך תמריץ להמשיך, ולא לוותר כשקשה לך, וגם לא להתייאש כשקשה לה.

הדבר היעיל ביותר שאתה יכול לעשות זה להבין אותה, להקשיב לקשיים שלה ובכלל זה גם לאלה שאתה לא יכול לסייע לה בהם, אלא רק להקשיב ולהבין, ולחבק. להקשבה יש ערך עצום, כי היא גם יוצרת את ההבנה שאתה רוצה לעזור לה, ושתעשה את זה בכל רגע על פי מה שאתה יכול לעשות באותו רגע. זו הצהרת כוונות אופטימית וחיובית, גם אם אתה לא אומר את זה באופן מעשי. ההקשבה עצמה היא שאומרת את זה. כי גם לזה צריך להתפנות, וגם לזה צריך להיות סבלני. אם תבין את זה, אולי תועיל לה בהקשבה שלך אפילו יותר מאשר בהבטחה שתבצע. כי היא עצמה כבר תהיה גם חלק מהשיקום שלך.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com