הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

יחסי שליטה

ד"ר אורן חסון(21.6.2021, 15:42)

נעמה יקרה,

כמו שאני מבין את היחסים ביניכם, הוא רוצה להתגרש, וזה 'נסחב' כמה שנים כי את לא רוצה בזה. העניין הוא שיש לזה מחיר מבחינתך, והוא שהאיש שאיתו את חיה רואה את עצמו לכן כמשוחרר ממחוייבויות, בין אם כעונש עד שתסכימי לגרושים, או כי הוא אומר לעצמו: אם כך, היא מוכנה לקבל כמעט את הכל, ואני יכול לנצל את זה להשיג את המיטב ממה שיש, גם אם אני לא באמת רוצה את זה.

זה מעמיד אותך בתוך הקשר במקום לא טוב.

העובדה שבלילות הוא רוצה יחסי מין אינה אומרת שהוא מרגיש קרוב אליך רגשית. לפחות לא מספיק קרוב כפי שאת מפרשת את זה. בהחלט ייתכן שמבחינתו אלו הם יחסי שליטה, שאת מספקת את צרכיו המיניים ואת העונג שלו, כשהעובדה שאולי גם הוא מספק את שלך אולי אינה סותרת את זה בעיניו, כי יתכן שטוב לו יותר כאשר הוא מרגיש שגם לך טוב, או שטוב לו להרגיש שרוצים אותו, כי אז הוא מרגיש פחות רע עם עצמו כאשר הוא ביחסי שליטה מולך. ונדמה לי שכאן קיימת האפשרות שאת מבלבלת בין זה לבין "הוא אוהב אותי ורוצה להישאר איתי". לא בטוח כלל שזה נכון. לפחות, כפי שאת רואה, הוא לא רוצה לפעול ביומיום למענך וכדי שתרגישי נעים וטוב, אלא הוא הפך להיות אגואיסט עם יחסי שליטה, ועושה את מה שהוא רוצה – ולו רק כי כאשר את רוצה בהמשך היחסים והוא לא, הוא יכול. כי את תאפשרי לו.

אני לא יודע למה הוא לא רוצה ללכת לטיפול זוגי. אולי כי הוא לא מאמין שזה ישפיע עליו לרצות להישאר בקשר, ואולי כי כרגע, גם אם הוא לא נפרד ממך, טוב לו כי הוא עושה את מה שהוא רוצה. היה טוב לו הייתם הולכים לטיפול, ומגיעים לאיזו שהיא הסכמה, בין אם להישאר ביחד ובין אם לאו, ובאיזה תנאים. כרגע, היות שהוא לא מוכן, אני חושב שבאמת נכון לך ללכת לטיפול בנפרד.

במצב הנוכחי, בשל העובדה שאני יודע על מה שקורה ביניכם אך ורק מתוך ההתכתבות הקצרה הזו, היכולת שלי לעזור לך היא מוגבלת. בטיפול, ובמפגשים משמעותיים ועמוקים יותר, אפשר יהיה לדון טוב יותר במה שנכון לך בתנאים שבהם אתם מתנהלים. בין אם זה הטיפול שאת חושבת עליו ובין אם זה טיפול אחר. בסופו של דבר, חשוב שהטיפול יתנהל מתוך הערכה הדדית ואמפתיה, בפתיחות, ובחיפוש דרך שתהיה טובה לך, ואולי עם שתי אפשרויות וכיוונים משמעותיים: האחד, בתוך המסגרת הזוגית הנוכחית – איך אפשר לעזור לך לשפר את היחסים ביניכם גם אם הוא לא מגיע לטיפול בעצמו, וזו אפשרות שיש באמת להתנסות בה ולבחון אותה, והשני, לבחון את השאלה, ככל שהיא מפחידה אותך כרגע, מה יקרה אם לא, ואיזה תנאים של פרידה אפשר ליצור כך שיהיו לא רק לטובתך (או לטובתו) אלא גם לטובת הילדים שלכם, אבל באופן שבו בסופו של דבר יהיה גם לך טוב יותר. בסופו של דבר, ההחלטה תהיה שלך, אבל חשוב שתדעי את האפשרויות, ואולי תצליחי לבחון אותן או את חלקן לפני החלטה, כדי לפחד פחות.

בברכה,

ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com