הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

מבט ראשון לעומת מבט שלישי

ד"ר אורן חסון(21.6.2021, 16:42)

לולה יקרה,

את שואלת שאלה מאד משמעותית – יש לי בן זוג, הוא אחלה ומתאים לי בכל דבר ועניין פרט ל... וכאן מגיע משהו שהוא מאד חשוב לך.

ההבדל בין משהו Xשכזה למשהו Yשכזה הוא שבמקרה שלך מדובר במשהו שאי אפשר לדעת במבט ראשון. במבט ראשון את יודעת מיד אם את מתחברת או לא למראה, לקרחת, למשקפיים, לשיניים העקומות, לגובה ועוד, אפילו לסטאטוס הכלכלי והחברתי, ולעשות החלטה ראשונית על פי זה. העניין הוא שבצד החלטות על פי קרטוריונים שבולטים מיידית, נקרא להם קרטוריונים Y, יש גם קרטוריונים אחרים, קרטוריונים שנקרא להם קרטוריונים X, שצריך זמן, והתמסרות כדי ללמוד אותם, כמו מה שתארת למשל, שהוא הצורך והנתינה במגע, ואולי הרגישות המינית בכלל, או טוב לב, או עמידה והתמודדות עם אכזבות וכעסים, או היחסים שלו עם בני המשפחה שלו, ואפילו כישורים אינטלקטואליים ורגשיים ויצירתיים אחרים, ועוד ועוד דברים שיכולים להיות מאד מהותיים, או לפחות מאד תורמים או מאד מפריעים, אבל אי אפשר לדעת אותם אלא לאחר שהקשר מתחיל להתבסס. וכרגע, את עם קרטוריון Xשהוא בעייתי, מה עוד שכל קרטוריוני Yעובדים לך יפה, והם אלה שחיברו אותך איתו, ושגרמו לך להתמסר לקשר מלכתחילה. כלומר, על קרטוריוני Xמסתכלים רק לאחר שהקשר נוצר ולפעמים אפילו העמיק. לכן יותר קשה לפעול לפיהם, כי קשר רגשי כבר קיים.

העניין הוא שלא תמיד יש קורלציה ברורה בין קרטוריוני Yלבין קרטוריוני X, ולכן אין לך יכולת לנבא מראש, על פי הצלחה בקרטוריוני Y, שגם קרטויוני Xיעבדו כמו שצריך. לכן את קצת תקועה, מצד אחד, אבל מצד שני – זה לא אומר שאם שניהם דומים מאד בקרטוריוני Yשלהם, שמצאו חן בעינייך, שגם הבא שיהיה עם אותם Yשמתאים לך, יהיה בהכרח גם עם Xשלא מתאימים לך.

אני לא יודע אם כך תבחרי לעשות, אבל יתכן שאם תצליחי למצוא עוד אחד שימצא חן בעינייך במבט ראשון (או ראשון ושני, נגיד), אז הוא יתאים לך בסופו של דבר גם במבט השלישי (X), ואם לא, אז הבא אחריו. או, האפשרות האחרת, היא לעסוק באיזה שהוא טיפול משותף, זוגי ומיני, שינסה למצוא אתכם במקום טוב יותר בהמשך, גם אם יתכן שהוא לא יהיה מושלם, כי הנטיות הטבעיות שלו בקרטוריונים Xהם לא מה שהיית רוצה, ואולי יישארו פגומים במידת מה גם לאחר טיפול.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com