הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

נוחות העולם הפסימי

ד"ר אורן חסון(19.7.2021, 16:50)

יעל יקרה,

לא כתבת כמה זמן אתם ביחד, ולכן כשאת אומרת שאת זוכרת איך הוא היה, זה לא אומר לי לפני כמה זמן וכמה זמן זה נמשך. אני מניח שזה יותר משנתיים, כי כתבת לי שהוא כך, פסימי ובדיכאון, כבר כשנתיים. האם הוא היה אחרת בתחילת הקשר? ואם כן, אז כמה זמן? כי אם זה היה רק למספר חודשים קטן, אז ייתכן שהאנרגיה של הקשר איתך היא זו שאיפשרה לו אוירה ותחושות אחרים, וחיות ואולי אפילו אופטימיות, ולאחר ש"התרגלתם", ועם פחות ריגוש, הוא חזר למה שהוא מרגיש איתו בנוח.

אני אבל יכול להבין למה המקום הזה, שבו אולי הוא מרגיש בנוח, גורם לך לחוסר ביטחון ולדכדוך מתמשך, עד שאת מתחילה אולי לראות את העולם קצת באופן פסימי כמוהו, וזה לא עושה לך טוב.

צריך להבין – אם כתבתי שיתכן שהוא מרגיש טוב עם עצמו כפי שהוא, זה לא משום שזה הכי טוב לו, אלא משום שיתכן שזה מה שהוא מכיר, ועם זה הוא יודע להתמודד. עם אופטימיות, אולי הוא לא יודע, ואולי הוא לא יודע איך להגיב למחשבות אופטימיות מבלי להגיע כתגובה מיידית וראשונית אל האמת שלו, שהיא פסימית.

קל לומר לך "לעזוב", אבל ברור לי גם שזה לא מה שאת רוצה, כי את רוצה לראות בו את בן הזוג של חייך. וכמובן – קיים גם החשש, ואי הידיעה, של מה שיקרה אם תיפרדו – האם תמצאי בן זוג שתוכלי לאהוב, ושיאהב אותך? – כמה זמן זה ייקח? האם מישהו מבטיח לך שהחיים איתו יהיהו בהכרח טובים יותר? – אם התשובה היתה "כן" אז אולי היית הולכת עם זה, אלא התשובה הנכונה היא רק ש"יכול להיות שכן". ככל שאת אופטימית יותר, כך יהיה קל יותר, ככל שיהיו לך פחות רגשי אשם, ופחות געגועים אז גם, אבל לא הכל תלוי בהכרח בך, אלא גם במקריות המפגשים הבאים. והנה, פתחתי לך חלון לאפשרויות אחרות, כשאת שואלת אותי אבל מה ואיך אני מתנהלת בכאן ובעכשיו, כי הכוונה שלך היא להישאר איתו.

כנראה שאת עושה את הדבר הנכון. כנראה שיש בו הרבה דברים שטובים לך, ולכן את נשארת איתו גם כשהוא מוריד לך. את מצב הרוח, כלומר. זה אולי גם מעייף להתנהל כך. ומנגד, יתכן מאד שעבורו, האופטימיות ושמחת החיים הטבעית שלך מקלים עליו ועוזרים לו, גם אם לא יודה בזה. ואני שואל את עצמי אם אין ביניכם גם סוג של מאבק כוחות דרך השאלה – מי צודק יותר? העולם של מי הוא העולם האמיתי? ואם זה כך, אז אולי הוא מתחפר בעמדה שלו עוד יותר עמוק, כדי לנצח.

טיפול יכול לסייע לקחת דברים בפרופורציה, לנסות ולראות את העולם מנקודת מבט שונה, או לראות גם זה את זה מנקודת מבט אחרת, ואולי אמפתית ומבינה יותר, ולשנות משהו דרך הרצון זה בטובתו של זה. ואולי דרך היציאה ממאבק כוחות מיותר, אם הוא קיים שם. ויתכן שאולי אפשר לשלב את הדברים בדרך של טיפול זוגי דווקא, ודרך זה, ודרך נקודת מבט נוספת של איש מקצוע, לבחון גם את האפשרויות הטיפוליות הנוספות.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com