הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

כלים טיפוליים

ד"ר אורן חסון(19.7.2021, 16:50)

יובל יקר,

העולם הנפשי שלה גדול עליך כמטפל. הוא דורש תהליך טיפולי עמוק ומתמשך, ולך אין כלים להתמודד עם זה. אני מקווה שהיא אכן הולכת לטיפול ומתמידה בו, ואם לוקחת כדורים, אז שהיא ממשיכה בהם.

כבן זוג – זה אכן לא קל להתמודד עם זה. אתה צריך להיות בן זוג מאד מיוחד כדי להמשיך ולתת גם כאשר קשה, לדבר, לנחם ולהרגיע, ולפעמים לדעת לשים גבולות או לריב, כדי לשמור עליה. זה קשה, כי יש כאן הרבה אלמנטים טיפוליים, באופן פרקטי, אבל אתה בן הזוג ולא המטפל. אני לא מכיר פרקטיקה טיפולית מוכרת, או לפחות נפוצה, שבן הזוג הופך להיות חלק בלתי נפרד מהטיפול, ומגיע, לפעמים ביחד ולפעמים בנפרד אל המטפל או המטפלת של בן או בת הזוג, ממש כפי שהורים הולכים להדרכה הורית כאשר הילד בטיפול. אני חושב שיש מקום להליך כזה, אבל הוא צריך להיות באישור שלה ושל המטפל שלה, ורבים מהמטפלים ירגישו בזה איום על המקום הפרטי והמוגן של המטופל, שזה חדר הטיפולים. באופן אידיאלי, הטיפול הזה צריך להתבצע בשילוב של מטפל/ת שלה, עם מטפל/ת זוגי, כאשר שני המטפלים יודעים לשתף פעולה ולדבר ביניהם. יש פרקטיקות כאלה, וזה אפשרי, אבל זה הליך מורכב ויקר יותר מן הסתם.

החשש שלך מההשפעה עליך הוא מוצדק, שכן איום בהתאבדות של בן זוג, כשאתה מרגיש אחריות לשלומו הנפשי, ו/או דואג לשלומו, משפיע. אם אתה אדם נורמלי ונורמטיבי, אי אפשר להימנע מזה. לכן, זה נכון שאתה צריך גם ללמוד להיות חזק, ולדעת להתמודד עם זה. האם דרך טיפול פרטני (או משולב, לפי האפשרות שהעליתי למעלה)? האם דרך פעילות אינטנסיבית ועניין רב בפעילות ובנושאים אחרים? – גם זה וגם זה יכולים להיות מאד יעילים.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com