הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

בשקט, מתוך שכנוע פנימי

ד"ר אורן חסון(4.8.2021, 9:09)

דנית יקרה,

מן הסתם, התקשורת שביניכם לא עובדת כראוי.
הוא כנראה מיואש מלהניע דברים בדרכו – ובמקרה הזה, זה לגרום לך לעבוד. האם הוא מיואש כי הוא מצליח להגיע אליך ולשכנע אותך, או משום שזו דרך התקשורת הכללית שלו כי הוא מראש לא מאמין בעצמו וביכולת השכנוע שלו? מה שמשאיר אותו רק עם מה שעובד הכי טוב, שזה הפעלת כל הכוח שהוא יודע, שזה אולטימטומים, גם אם זה הרסני.

האם הוא מיואש כי הוא לא יודע להקשיב ולקבל פיתרונות שלא עומדים בקנה אחד עם ראייה חד צדדית של העולם, זו שלו, או אולי של הקבלה של הצד השני, שלך במקרה הזה, של הבנת המצוקה שלו, והחרדות שלו או האחריות שהוא מרגיש, ואז הוא מרגיש לבד מדי?

האם הוא מיואש כי לך קשה לומר או להסביר לו שדברים יסתדרו, כך שיוכל קצת לקחת אויר ולהסכים איתך ולהיות סבלני יותר עד שתמצאי את מה שמתאים לך? האם הוא מיואש כי קשה לך להסביר לו שבהחלט כן אפשר לסמוך עלייך?

בכל המערכת המורכבת הזו של תקשורת ביניכם, משהו לא עובד. לפעמים במקרים כאלה צד אחד לא מצליח או לא יודע להסביר לצד השני את עמדותיו, או שצד אחד חרד ולחוץ מכדי להקשיב, ובדרך כלל זה משהו שקיים בדרגה כזו או אחרת בשני הצדדים גם יחד, כל אחד במינון שלו של לחצים, וכל צד בולם נסיונות של תקשורת או של הפעלה של הצד השני באופן שהצד השני נשאר מתוסכל, ולא יודע איך לנהל את זה.

השאלה היא אם תצליחי להסביר לו שאת מבינה את הלחצים שלו, ולספק לו תקווה בטווח הנראה לעין שאת מתקדמת בדרכך למה שגם את רוצה לעשות, כך שיאמין בך, ובצד זה להסביר, באסרטיביות שקטה, כלומר בשקט אבל מתוך שכנוע פנימי, שאיומים וסנקציות רק מרחיקים אתכם זה מזה ומפתרונות, ומייאשים אותך במקום לעודד אותך להתקדם לכיוון שגם הוא רוצה. אז בבקשה, שידבר איתך, אבל בלי לחץ.

השאלה היא גם האם זה אפשרי, או שזה כבר מאד מאוחר בהתנהלות ביניכם, ושהוא כבר חסר סבלנות מכדי לבטוח בך? אם כן, יתכן שתצטרכו עזרה מקצועית של טיפול זוגי כדי לבנות את התקשורת שביניכם ואת האמון והרצון הטוב מחדש, ללא איומים כוחניים. החיסרון העיקרי של זה, הוא שזה עלול להכניס לחץ נוסף, בשל העלות הכלכלית, ויקשה עליו לקבל החלטה שכזו.

בברכה,

ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com