הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

ביקורת

ד"ר אורן חסון(11.8.2021, 13:15)

דנה יקרה,

ההגדרה של "ביקורת" או "הערה" או "הבעת דעה" היא דבר סובייקטיבי. את יכולה לראות אחרת לגמרי את מה שאת אומרת לעומת מה שאת שומעת ביחס אליך, וכך גם הוא. כשאת אומרת לו שהוא צריך להסתפר, את גם אומרת לו שהתספורת שלו לא מוצלחת כרגע, ושאפשר לשפר אותה. גם אם זו ביקורת "קטנה" ו"לא משמעותית", או אפילו "ביקורת בונה" שמיועדת לעזור לו, כפי שאת רואה את זה, זה עדיין ביקורת והבעת דעה על מצבו הנוכחי, שאינו מוצלח בעינייך. נראה לי שהדבר המרכזי שאת אומרת לי הוא שהבעת דעה שלילית שלך עליו נתפסת בעינייך כדבר קטן ופעוט ערך, ואולי אפילו חיובי, בשונה לגמרי ממה שנתפס בעיניו – וכאן הפער ביניכם. זו לא בהכרח אשמתך או אשמתו. זה בהחלט יתכן האופן שבו אתם בנויים, בעקבות הגנטיקה שלכם או הסביבה שבה גדלתם.

בדיוק לכן, אני לא יכול לומר לך מי מכם "צודק", והאם זו ביקורת משמעותית, או פעוטה שלא צריך לקחת ללב, אלא במקום זה להקשיב לה ואפילו לומר תודה, כי היא באה מתוך כוונה טובה. אני לא יכול לדעת את זה, אני רק יכול לומר לך שיש ביניכם פער בגישה לעניין הזה.

גם את מרגישה את הביקורת שלו – ולו רק מעצם העובדה שהוא גבר מיני, אבל לא מנסה להיות איתך. האם זה כי את לא מושכת אותו, וזו ביקורת או ניסיון לומר לך, ואפילו "מתוך כוונה טובה", שיש לך מה לשנות? שזה מעליב, מן הסתם. או אולי זה בכלל בגלל שהוא כועס עלייך, והרגש שלו, גם אם הוא לא כזה באופן מודע, הוא כעס שמוליך אותו לסוג של ענישה, כדי שתשני את דרכך למשהו יותר זוגי בעיניו, שאולי הכוונה היא שתהיי פחות ביקורתית? - שזו אפשרות גם.

כאן נכנסים כל הדברים שאני לא יודע שקורים ביניכם, ובתוך נפשותיכם. יש לכם מה לעשות בעניין הזה בעבודה זוגית, ולפעמים ההשקעה הכספית שווה. העובדה שזה חריף יותר לאחר הלידה היא טבעית, כי הלחץ גדל, בין אם כי ההוצאות גדלו, בין אם כי אתם ישנים פחות טוב, בין אם כי אתם רואים את דרך החינוך שלה להרגלים ולשינה טובה באופן שונה, ובין אם כי חלוקת התפקידים שביניכם הפכה להיות יותר מורכבת, וכי אתם לפתור את זה דרך חשבונות של מי עושה מה.

באשר לטיפול – האפשרות היא אכן או טיפול זוגי, ואם תרצי טיפול משלך – זה יכול להיות מאד טוב גם, ובתנאי שהמטפל/ת שלך עוסקים גם בטיפול זוגי, וההגדרה של הטיפול שלך תהיה קודם כל איך לנסות לשפר את התקשורת הזוגית שלכם ואת ההבנה ההדדית שלכם, מתוך ההבנה שזה באמת מה שאת רוצה ומה שטוב לך, הרבה לפני בדיקת אפשרויות אחרות. ואם טיפול זוגי, אז שתהיה גם האפשרות להיפגש בנפרד – אבל מתוך ההבנה שהזוגיות היא הלקוח של הטיפול, ושהמטרה תהיה לבחון כל דרך אפשרית לשפר אותה ואת התקשורת שביניכם (סקר של משרד הרווחה מצביע על כך ש 75% מההולכים לטיפול זוגי, זקוקים לשיפור התקשורת שביניכם, כלומר, יותר מכל דבר אחר).

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com