הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

אופטימיות, אהבה וקבלת החלטות

ד"ר אורן חסון(28.8.2021, 10:30)

דניאלה יקרה,

בעניינים של התאהבות, הרבה מאד תלוי באישיות, והרבה תלוי בהסטוריה האישית של יחסים שהיו לך בעבר, ובהחלט – גם לגיל יש השפעה מכרעת בעניינים האלה.

בסופו של דבר, כדי להתאהב, ובעיקר כדי להתאהב מהר, צריך הרבה אופטימיות. וכאן לפעמים נכנס עניין הגיל – הרבה יותר קל להיסחף בגיל צעיר, וככל שאנחנו מתבגרים, אנחנו יותר זהירים. גם האופטימיים שבינינו הופכים להיות יותר זהירים, ואז זה באמת שאלה של היכולת להיסחף במהירות למשהו שיגרום לנו לתחושה טובה, ולאבד משהו מהזהירות.

אבל אם וכאשר קשר נמשך זמן רב, בעיקר כאשר הקשר הוא טוב, גם אם לא סוחף, מתגבש רגש אחר, והוא הקירבה, הביטחון, האינטימיות, ואיתם גם ראיית העתיד המשותף, והתחושה שקשה יהיה בלעדיו. זו האהבה, דניאלה, לא הסוחפת והגורפת, אלא הבטוחה, השליווה והנעימה.

אלא שכדי להגיע אליה, בדרך הזו, את רוצה את הביטחון שאת בוחרת נכון, וזה המכשול שצריך לצלוח. או לחילופין, הדרך האחרת, של התלהבות גדולה ממישהו שיוכל לסחוף אותך. זה לא בהכרח עושה את זה נכון יותר, כי זה עלול להיות עם האדם הלא נכון, ואולי דווקא אותם מקרים שבהם זה קרה עם האדם הלא נכון הם שסגרו אותך וגרמו לך להיות זהירה יותר.

את צריכה לחפש את הדרך שלך, אבל ככל שתאמיני בעצמך ובאנשים, יהיה יותר קל.

והוספת עוד נדבך – והוא המשיכה. כאן זו יכולה להיות מכשלה משמעותית. יש מי שזקוק או זקוקה למשיכה הראשונית, ואם זה איננו זה גם לא יהיה אחר-כך, ויש מי שיכול או יכולה שלא להרגיש משיכה בהתחלה, וזה יבוא אחר-כך, עם ההערכה לאדם עצמו, ולא למעטפת שלו. אז יש כאלה ויש כאלה. וכבר הכרתי גם כאלה, ובעיקר כאלו (נשים, כלומר), שהופתעו מכך שלאחר כמה פגישות כל עניין המראה החיצוני "נעלם" ואיבד חשיבות.
אני חושב שאת רוצה להתאהב בבחור הזה, כי הוא נותן לך תקווה למשהו שאולי כמעט איבדת. את רוצה לוודא שאת לא נכנסת למשהו שיהיה לך בו רע מאוחר יותר, ולו כי תרגישי אולי כלואה בתוך הנסיבות, ללא אהבה. זו בחירה קשה, שיש בצידה סיכונים. אם את מספיק אופטימית, כלומר, חושבת שהאיש ראוי, אולי שווה ללכת לטיפול כדי גם להבין את הפגיעות שלך, גם את העולם הרגשי שלך, וגם להעריך את מידת הסיכונים. אבל יש לעשות את זה עם מטפל או מטפלת שלא יהיו נחרצים והחלטיים מתוך עולם הערכים והדעות שלהם, אלא פתוחים לתת מקום לעולם שלך, להיסוסים, לדעות, לרגשות ולתהליך קבלת ההחלטות שלך. את זה אני חושב תוכלי לדעת או על ידי המלצות, אם יש לך, או בעת שיחה מקדימה. טיפול מהסוג הזה יהיה יותר איטי, ובעולם שבו את אולי מרגישה שאין לך זמן כשאת צריכה לעשות מהסוג הזה, אבל כנראה שגם יותר נכון לך.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com