הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

משיכה, ריחוק ופורנו

ד"ר אורן חסון(30.8.2021, 13:23)

ספיר יקרה,

את באמת בדילמה, שכפי שאת מרגישה ומבינה, היא סוג של לופ, כלומר, עם היזון חוזר – ככל שאת מתרחקת ממנו רגשית, הוא מרגיש נפגע, ואולי גם מקופח יותר, מה שעלול לתת לו את ההצדקה מחדש לעשות משהו שהוא לא רוצה לעשות בדרך הזו, אבל צריך, מנקודת מבטו– וזה הפורקן המיני, ועצם האמירה הזו או המחשבה על זה מרחיקה אותך עוד יותר.

אולי כדי להבין טוב יותר, ראי את ההתכתבות שלי עם הדר, מלפני כחודש וחצי (הקישור כאן: https://www.starmed.co.il/forum-93/msg-3912573).

תוסיפי לזה את עניין הפורנו, כדרך של פורקן (קראי עוד תשובה שלי מפעם: https://www.starmed.co.il/forum-93/msg-3387192), מתוך ההבנה שהפורקן הוא צורך מבחינתו, כי כך הוא בנוי. גם אם היית רוצה שזה יהיה אחרת, זה מצב נתון. זה לא שאני בהכרח מצדיק את השימוש בפורנו – לא, יש בו פגיעה ישירה בך, כי את נפגעת מעצם העובדה שהוא מתגרה מינית מנשים אחרות, ולכן, האם אפשר לסמוך עליו שיידע להישמר במצבים מיניים מול נשים אמיתיות שינסו לפתות אותו? כי זה מוריד את הביטחון העצמי, כי נשים בפורנו, חלקן לפחות, יכולות אולי להיראות "טוב יותר" לפי סטנדרטים מקובלים של יופי, ואז היכן נכנס כאן הצד הרגשי, של אהבה אל האדם שאת? וכמובן, כל החששות והחרדות המוצדקים במקרה שכזה – ומה יקרה בהמשך, בזמן ההריון, ולאחר הלידה, ועוד 20 שנה, כאשר כבר לא אהיה אותו מודל "אידיאלי" שמושך אותו?

שלא לדבר על הצד החברתי – ומה באשר לאמפתיה לאותן נשים שעושות את זה, חלקן לפחות תוך מצוקה חברתית והכרח, שאת אולי כאשה יכולה להזדהות עם זה, והיית אולי רוצה שגם הוא יראה את הבעייה שקיימת לנשים בכלל בעולם שמונע על ידי צרכים זכריים, שובניסטיים.

אני יכול להבין את כל אלה. יחד עם זה, אני קורא בתשובה שלך גם את החשש והפחדים שלך – בעיקר מהיכולת שלך להתמודד עם מצב שכזה. בעיקר מהשאלה "איך להחזיר את האמון?" – כלומר, שלך בו, ואת התשוקה והרצון לקירבה שלך, יותר מאשר את אלה שלו. וזה אכן לא פשוט, אחרת לא היית שואלת את אלה.

אני לא בטוח שהתשובה שכאשר הגבר הוא גבר בריא נפשית ומיני, אז זו המציאות שצריך להסתגל אליה גם אם היא לא תואמת את הצורך שלך, מספיקה. כי החרדות וחוסר הביטחון עדיין קיימים, והיית רוצה שהגבר שלך ייתן לך את הביטחון ביציבות הזוגיות ובאהבה שלו אותך ובמשיכה כלפייך, וביכולת להכיל אותך באותן נקודות שקשה לך איתו. מצד שני, התמודדות טובה שלך עם הדברים האלה, תוכל להועיל, כי היא תעזור לו להיות איתך, ללא כעסים, מצידו, ללא תחושת קיפוח, מצידו, ועם ההבנה שטוב לו איתך.

מצד שני – אני כן יכול להבין שהיית רוצה שהוא יהיה רגיש יותר, מבין יותר את הלחצים, ומבין עד כמה לפורנו יש גם נזק סביבתי. ולא דיברתי כלל, עדיין, על הקושי שנוצר כתוצאה מצפיות של גברים בפורנו, מגיל צעיר, כשהם רואים את מה שיש שם, ואת האידיאה של מה הן נשים ומה נשים רוצות, כאילו זו המציאות, ומחזקים את הנתק שבין אינטימיות לבין העולם הרגשי.

זה תהליך ששניכם צריכים לעבור, וככל שהוא יעבור עם פתיחות, ושיחה שבה שניכם תוכלו לדבר על הפחדים, החולשות, הרגשות והצרכים – באופן שהוא ירגיש שאת מבינה את הצרכים שלו, גם אם מאד קשה לך עם ההשלכות, ושאת תרגישי שהוא מבין את הצרכים שלך, גם אם אולי קשה לו עם ההשלכות, כך יהיה טוב לשניכם.

ולפעמים שניכם יכולים להיעזר לצורך זה בסיוע ושיחות עם איש מקצוע.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com