הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

פחד ממחוייבות או מהיכולת להצליח?

ד"ר אורן חסון(10.10.2021, 15:50)

שרון יקרה,

"פחד ממחוייבות" הוא כותרת, שבינינו, היא די קלישאתית. ננסה לראות אותה לרגע מנקודת מבט גמישה יותר.

דיברת על נקודת המבט שלו, חסרת האופטימיות בהקשר הזוגי. נקודת מבט אופטימית היא די הכרח כדי להחליט להקים משפחה בריאה. את אומרת שהוא לא אופטימי מסיבות מאד בסיסיות ופנימיות שלו, ולכן כל עוד זה לא ייפתר, זה יעמוד לכם בדרך.

זה לא אומר שהדברים לא ייפתרו. לפעמים עצם ההבנה שבעצם אנחנו רוצים משהו שהוא שונה מתפיסת העולם שלנו, ואפילו שזה בדיוק מה שיעשה לנו טוב, ואפילו בצד זה, שבעצם, יש לנו אפילו הפוטנציאל לממש את הרצון שלנו, מנוגד לתדמית שלנו בעיני עצמנו, ואולי למה שאנחנו מעריכים שהפך להיות התדמית שלנו בעיני העולם (המשפחה, החברים), ושאם נעשה את מה שאנחנו באמת רוצים, שזה אומר אולי שנהפוך להיות גם אופטימיים יותר, יפגע במוניטין שלנו כאנשים שיודעים מה שהם רוצים, שיודעים מה נכון, ואולי גם בתדמית העצמית שלנו, שאם קבענו לנו תפיסת עולם מסויימת, הרי זה רק משום שאנחנו "מבינים" את המציאות. כאשר העובדות מנוגדות לתפיסת המציאות שלנו, התהליך לעכל ולעבד את זה, הוא תהליך לא קל.

מה עוד, שכפי שאת אומרת, היה לכם משבר באמצע, שרק "הוכיח" כביכול את התדמית של העולם הפסימי, לפחות בעניין הזוגיות שמטרתה "Happily ever after". זה כך בעיקר כאשר תפיסת העולם היא יותר "שחור או לבן", כאשר בין לבין יש כל כך הרבה דברים, ואפשרויות. ואפילו האפשרות "אז יהיו לנו 10-15 שנים טובות" היא לא כל כך רעה, כי זה עדיף על 15 או 100 שנות בדידות, וגם מה שיקרה אחרי זה אינו בהכרח רע – גם אם הוא לא תואם את Happily ever after. זה עדיין לא סותר את האפשרות שהחיים שלנו, בסך הכל, גם אם אינם מושלמים, הם יכולים להיות לא רעים בכלל.

אנחנו כן רוצים את ה "Happily ever after", אבל העובדה שאנחנו כרגע לא בטוחים בכך שזה יתקיים, לא צריכה להפריע לנו להשיג חיים טובים, מאושרים במידה מספקת, וכאלה שיסייעו לו להרגיש שמימשנו דברים חשובים בחיים.

כתבת שטיפול זוגי הוא לא על הפרק, וזה בסדר. אבל נסו בעצמכם לחשוב על כך שהחיים אינם הכל או לא כלום, ולהשיג בכל רגע נתון את הכי טוב שאתם יכולים ברגע הזה. זה אולי גם ייתן לכם את הכי טוב שאתם יכולים, לאורך זמן.

בברכה,

ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com