הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

תפיסות עולם, השפעות, זוגיות וחברות

ד"ר אורן חסון(12.10.2021, 13:54)

רונן יקר,

אכן, כאשר בת הזוג שלך מושפעת יותר על ידי החברה שלה, שאולי באמת היא שתלטנית, וקנאית, ואולי גם חרדתית ומניפולטיבית, כל הדבר הזה יושב על היחסים שביניכם.

אפשר להאשים את החברה, ויתכן מאד שבצדק. העניין הוא שגלגול ההאשמה עליה, לא באמת פותר את הבעיה שלך. אתה רוצה להמשיך קשר טוב עם החברה שלך, אבל היא מושפעת על ידי החברה שלה, הקנאית והמניפולטיבית, וזה לא מצליח. אתה כשלעצמך, לא מצליח להשפיע עליה יותר, וזה מתסכל אותך.

זו מציאות אפשרית אחת.

מציאות אפשרית אחרת היא שאתה שתלטן, מניפולטיבי, לא מאפשר מרחב מחייה לבת הזוג שלך, ויש לה חברה תומכת, ומספיק חזקה כדי להראות לה שהיא צריכה להישמר ולדאוג לעצמי.

אתה מספר לי את הסיפור מנקודת המבט שלך. אני יכול לראות איך אותו הסיפור יכול לבוא מנקודת המבט הראשונה שתיארתי, אבל גם מנקודת המבט השנייה שהיצגתי. לי אין דרך לדעת מה נכון ומה טוב יותר לחברה שלך. מה שסביר הוא שבכל דרך שנראה את זה החברה שלך (לשעבר ואולי בהתהווות להווה שוב) – נמצאת בלחצים מנוגדים. משהו בך טוב לה, אבל יתכן גם שמשהו בך לא טוב לה, וייתכן מאד שהמשהו שלא טוב לה בך, הוא שמזין את התלות שלה בחברה שלה. או אולי – איזה שהוא צורך אחר שהחברה שלה מספקת לה, שאולי בכלל לא קשור אליך.

עם כל המורכבות של הסיפור שלך והאפשרויות השונות, בסופו של דבר אני מדבר אתך ולא איתה. חשוב שתנסה להעריך מה נכון ומה לא נכון לא מצד האגו שלך (כי אם הוא הדומיננטי, נראה לי שתפסיד כאן בסופו של דבר, כי החברה משפיעה עליה יותר, ואולי אפילו בצדק), אלא מנקודת המבט של החברה שלך. אם אתה מאמין שאתה טוב לה – לא בגלל השתלטנות שלך (אני מעלה את זה כאפשרות, במידה שזה נכון, לא כהאשמה – כי אולי זה לא נכון), אלא כי אתה נדיב, יציב, ותורם ומחזק (ואני מקווה שזה כך), עדיף שלא תילחם בחברה, אלא תפגין את זה. אם היא באמת רואה את זה, ורואה את הביטחון שלך בנתינה שלך וברצון שלך, ההשפעה של החברה כנראה תלך ותיחלש עם הזמן. דווקא כאשר לא תילחם בה, ודווקא כאשר לא תרגיש צורך להצטדק או להיאבק בחברה. דווקא כאשר אתה מקור לשלווה ולשקט. אם תצליח לעשות את זה, יתכן מאד שהחברה תלך ותדעך.

אם יש צדק בדברי החברה שלה, והיא אכן באה להגן על החברה שלך, יתכן שאולי כדאי לך ללמוד טוב יותר מה נכון לחברה שלך. יתכן שהחברה שלה מקצינה כדי להצביע על דברים מנקודת מבטה וכדי לשכנע, ויתכן שהיא רואה דברים באופן מוקצן יותר מאשר החברה שלך, אבל עדיין יתכן שיש משהו בדבריה, שאולי שווה לך לבחון עם עצמך. בעיקר את השאלה – מה טוב לחברה שלך. אולי אפילו לדבר איתה על זה, ולא להתווכח על זה אלא להבין את הצרכים שלה. שלה, לא מתוך מחשבה שמישהו שתל את הדברים בראשה, ולכן להתווכח איתה, אלא להבין את תפיסת העולם שלה – הן בדברים שאולי היא לא מסכימה עם החברה שלה ובין בדברים שהיא כן, ובין בדברים שהיא לא מסכימה אתך, ובין שהיא כן.

אחרי הכל, אם אתה לא סומך עליה שיש לה תפיסת עולם משלה (וכל אחד מושפע מדי פעם על ידי מה שקורה בסביבתו, אבל מחליט בסופו של דבר לעצמו את דעתו בעקבות מה שהוא או היא שומעים), אז למה אתה איתה?

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com