הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

בגבולות היכולת שלו

ד"ר אורן חסון(1.12.2021, 0:37)

אדווה יקרה,

"עדיפות שניה" זהו ביטוי, שמיועד לבטא את האכזבה שלך באופן שמציג אי צדק.

לו היית אומרת לעצמך: "זה מאכזב. הייתי רוצה שזה יהיה אחרת." זה יותר קל מאשר "אני עדיפות שניה בשבילו", ראשית כי זה יותר מדוייק, שנית, כי אפשר לעבוד עם זה. הביטוי הזה, באיזה שהוא מקום, קובר אותך בחוסר תקווה.

זה נורמלי שיש בזוגיות גם אכזבות, אבל אם זה מה שאת אומרת לעצמך, אז את גם יכולה לומר לעצמך שיש גם דברים טובים, ולחפש את האיזון. אחר כך, את יכולה לדבר איתו על הדברים החשובים יותר שהיית רוצה שיעשה אחרת, ללא סטיגמה של סדרי עדיפות והאשמה, אלא פשוט כי אם הוא יכול – לך זה יעשה טוב, וכל אחד מהדברים.

וכמובן ב"עדיפות שניה" את לא מתכוונת אחריו, אלא אחרי כל אדם אחר בחייו. כי אם את בעדיפות שניה כי הוא עצמו בעדיפות ראשונה לעצמו, זה די נורמלי. גם את בעדיפות ראשונה לעצמך, גם כאשר בעניינים רבים את מוותרת לו, ונותנת, גם כאשר זה על חשבונך. אני חושב שאת מתכוונת לכך שאת לא רואה אותו עושה את זה מספיק פעמים, ואז זה לא הוגן לך. אז מותר לך לדבר איתו על זה. אם את מרגישה שזה לא מצליח לך, את צריכה להחליט אם המכלול הזה הוא טוב לך או לא, שזה הדבר הכי הוגן שאת יכולה לעשות לעצמך, ואם המכלול הזה כן טוב לך, למרות שיש בטבע שלו זאב בודד שלא תורם מספיק, או לא יודע או יכול לספק לך צרכים חברתיים שהיית רוצה בהם, אז לכי על זה. אבל זה אומר שלפעמים לא יהיה לך קל עם האכזבות, וזה אומר שפה ושם תצטרכי לומר לו שיש דברים שהוא יכול לעשות אחרת או לבקש ממנו שיעשה אחרת, ממקום של קבלה, אם את מקבלת את הסך הכל. זה ייראה אחרת, זה ירגיש לו אחרת, ואולי גם יהיה שינוי מסויים לטובה, מבחינתך, אבל בגבולות היכולת שלו.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com