הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

עוד קרטוריון לבחירת בת זוג

ד"ר אורן חסון(18.1.2022, 19:22)

ארנסטו יקר,

אני בעיקר קורא בפניה שלך אלי חוסר ביטחון בעמדה שלך, כאילו אתה עצמך לא מאמין בכך שהיא ראויה.

אז אולי כדאי להפריד בין שני עניינים. האחד – העמדה הפוליטית (שלך או שלה), והשני – הפלורליזם, כלומר, הנכונות (שלך או שלה) להכיל עמדות פוליטיות של אחרים.

מבחינת העמדות הפוליטיות, שלך שמאל ושלה ימין. אם אתה מרגיש שאתה צריך להתנצל על כך שאתה מצביע שמאל, או שמאלני וסוציאליסט, אז יש לך בעיה עם הביטחון שלך עצמך בלגיטימציה של העמדות האלה. נראה לי שהעמדות שלך הן מגובשות, כך שלא זו הבעיה, אלא אולי העובדה שעמדתך הפכה לעמדת מיעוט, היא שמפריעה לך. למה בעצם?

החלק האחר הוא זה שבאמת מפריע לך בה. העובדה שהיא לא פלורליסטית כמוך, ולא מאפשרת ריבוי דעות בסביבתה. יותר מזה – היא גם קבעה אולי את דעתה עליך, כאדם. האם זו סיבה לכך שהאגו, הכבוד והגאווה שלך יושפלו ויירמסו, כפי שכתבת? זה היה כך, לו היית מוכן לקבל שריבוי דעות הוא דבר פסול, אבל אתה לא מקבל את זה. לכן, אני חושב שמה שהפריע לך בעיקר היה זה שהיא מאד מצאה חן בעיניך, והעובדה שבגלל העמדה הקשיחה שלה בנושא הזה, היא דחתה אותך, וראתה אותך כמי שאינו ראוי. אבל האם אתה יכול להבין שזו בעיה שלה, ולא שלך? – כי אני חושב שאתה דוגל, ללא עוררין, גם בעניין ריבוי הדעות. אז זה לא אתה.

פגעה בכך בעיקר העובדה שהיא רואה אותך במשקפיים שלה, ומקומם אותך שדעתה השתנתה עליך בין רגע, ללא קשר אליך כאדם. בודאי שלא לפי תפיסתך. ויתכן, שהיא, לפי תפיסתה, רואה שמאלנים כאנשים לא מוסריים, מסוכנים, ואולי עוד כהנה וכנה, דברים שונים שאתה לא מסכים איתם. אז למה אתה מתנצל על היותך אתה?

כנראה שיצרת אצלה סוג של 'דיסוננס קוגניטיבי' (פער בין שתי תפיסות שאומר לה שאולי אחת מהן, שאחזה בה עד אותו רגע, היא שגויה). קודם חשבה שאתה אדם מדהים עם לב טוב, ואפילו הכי טוב שפגשה בחייה, אבל זה עמד בסתירה למה שהיא חושבת על שמאלנים. וזו בעיה שהיא לא יודעת להתמודד איתה. אז כנראה, ארנסטו יקר, שהיא לא מתאימה לך. זו לא האשה שהיית רוצה בחייך, גם אם אתה נמשך אליה מאד, גם אם היא אדם טוב בכל קנה מידה אחר, פשוט כי היא יותר צרת אופקים ממך. לא כי היא ימנית, אלא כי היא רואה אותך אחרת מעצם היותך שמאלני.

ואולי, בעצם, היא מבינה את המציאות טוב יותר ממך, כי היא מכירה את עצמה, ועד כמה דעתה הפוליטית, חשובה לה, ועד כמה היא נוהגת להתווכח עם כל מי שחושב אחרת, ויודעת שאם תהיו ביחד, זה מה שיקרה לה כל החיים. זה לא שונה בהרבה ממה שכתבתי קודם, כי זה עדיין מגיע מהמקום שבו היא מתקשה לשאת דעות אחרות בסביבתה הקרובה.

אז למה אתה מתנצל? למה אני צריך לתת לך דעה מה לעשות בהמשך, כאשר לא עשית דבר רע או לא נכון? אולי הדבר היחיד שאתה יכול ללמוד מכך הוא שבת זוג שכזו אינה מתאימה לך. לא משום היותה ימנית, אלא משום היותה חסרת סובלנות לדעות שלך.

האם יש כאלו? – בודאי שיש. מה שמתסכל אולי היה העובדה שזה הפך להיות עוד קרטוריון לבחירה, מעבר לכל אלה שקיימים ממילא גם כך.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com