הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

קשיים של הטרדה בתוך המשפחה

ד"ר אורן חסון(25.4.2022, 13:04)

מוטרדת יקרה,

את מוטרדת ובצדק. הוא בהחלט מטריד אותך. מינית, כלומר, שזה אומר חורג מהמקובל והראוי בתחום המיני, ויוצר בך מועקות נפשיות לא פשוטות. הוא מספר לך סיפורים על הצלחות מיניות שלו באופן מניפולטיבי, ואני אומר מניפולטיבי כי בכך הוא אוסף אותך, לכאורה, אל הצד שלו, כי הוא מנצל את אופייך וסומך על זה שיהיה לך קשה לספר על זה לאחותך. לא פלא שאת בדילמה קשה בינך לבינך, אם לומר לה או לא, וכשאת לא – את כאילו 'בצד שלו'. מצד שני – אני גם מבין את הקושי לספר לה, כי את לא רוצה לקחת אחריות על טלטלה קשה שכזו בנישואים.

העניין הוא שאת גם לא רוצה להיות בזה לבד. גם לספר לאיש שלך על זה עלול לגרום טלטלה קשה – כי אז השאלה אם הוא יוכל להכיל את זה מבלי להעביר את המידע לאחותך. כך או כך, גיסך מכרסם במערכות היחסים המשפחתית שלך, וזה עלול לגרום לריחוק בין המשפחות שלך ושל אחותך, במקרה הטוב. כלומר, לשמור על ריחוק מהם, מבלי לומר למה, זו הדרך הקלה, לכאורה – אלא שאחותך לא תבין למה, ותכעס עליך.

אני לא מכיר את כל מערכת היחסים ביניכם. אם האיש שלך יודע להיות אסרטיבי, אבל בשליטה, הוא יכול לקחת לשיחה קשה את הגיס, לאיים עליו בפתיחה של כל העניין אם הוא לא מפסיק את השיחות שלו ואת נסיונות ההתקרבות שלו אלייך, ולהוריד אותו ממך, מבלי לפתוח את הכל – אלא אם לא תהיה ברירה. אני לא יודע איך הגיס שלך יגיב, כי יכול להיות שהוא מניפולטיבי, ירחיק מכם את אחותו, ואולי ינסה לנקום בכם.

כפי שאמרתי, הרבה מאד תלוי באישיות של האנשים המעורבים. במידה שאת מרגישה שאין לך ברירה, האפשרויות הן או לערב את אחותך, ואז אם יש לך איזה שהן עדויות או נתונים שניתן לאמת על הבגידות שסיפר לך – יהיה לה יותר קל להאמין לך, והרבה תלוי במידת האמון והפתיחות שביניכן. או לשתף את בן זוגך, והרבה תלוי באישיות שלו וביחסים שביניכם. האפשרות הנוספת, שלך יהיו כלים ממשיים, שבעזרתם תוכלי את לאיים על גיסך בעצמך, כדי להרחיק אותו, מבלי לשתף אחרים, נראית לי שהיא קשה לך. אבל אולי תצליחי להיות ברורה יותר וחדה יותר במניעת הזדמנויות של שיחה ביניכם בכל דרך שהיא. וייתכן שרק הצבת גבול ברור, שאולי יהיה כרוך באיום ממשי, תוכל להועיל, כי נראה שהוא מניפולטיבי ומזהה את הקושי שלך לשים לו גבול ברור.

בברכה,

ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com