הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

מלמדות משהו על האומר

ד"ר אורן חסון(27.9.2023, 10:12)

שושי יקרה,

גזענות ושובניזם הם חלק מהמציאות שסובבת אותנו. כשאפשר, רצוי אולי לחשוף לכך את הילדים בהדרגה או בגילאים מאוחרים יותר, ועם הכנה ראוייה. העניין הוא שממילא לא תוכלי לשלוט לגמרי בשאלה למה הם נחשפים ולמה לא, כך שממילא יגיע זמן שבו תצטרכי לדבר איתם על זה, ועל שוויון שאת רואה בין בני האדם, ועל הביטחון העצמי שלהם בזהות שלהם כבני אדם ועל תפיסת העולם שלהם.

והשאלה היא איך מטפלים בעניין הדוד שלך. האם להימנע יותר מנוכחותו בסביבת הילדים? – לא יודע עד כמה את יכולה לעשות זאת, ומה המחירים של הימנעות שכזו. האם לדבר איתו? – אני לא מכיר אותו, אבל לפי אופי ההתבטאות שלו, עושה רושם שהוא אומר את מה שבא לו, ושזה לא יועיל, ואולי אפילו יזיק. את מכירה אותו ואותך טוב יותר – תצטרכי להחליט.

האם לדבר עם הילדים שלך לאחר מפגשים שכאלה, כאשר עולים הנושאים האלה? – אולי. זה תלוי בגיל שלהם וביכולת שלהם גם להיות מושפעים ממה שהוא אומר, וביכולת שלהם להבין את מה שאת אומרת.

זה מאד לא נעים ומאיים לשמוע התייחסות בעלות נטיות מסווגות וגזעניות, אבל אלה הם דברים שקיימים בחברה שלנו, גם אם הצלחתם עקרונית להגן על הילדים שלכם מפניהם. מתישהו זה יגיע. התפקיד שלכם הוא לשמור על המינונים ככל שתוכלו, ולספק להם עמוד שדרה חזק מספיק כך שהם יבינו שאמירות כאלה, יותר מכל דבר אחר, מלמדות משהו על האומר אותן.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com