הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

יוזמה וביטחון עצמי

ד"ר אורן חסון(15.10.2023, 10:50)

אלון יקר,

פסיביות אכן מעוררת חוסר ביטחון אצל בן או בת זוג, כי אתה רגיל ל"נורמה" אחרת. אם אתה לא מקבל, בעזרת היוזמה שלה, את ההוכחה שיש לה עניין בך, אתה מתערער בשאלה אם היא אכן מעוניינת בך.

אלא שאנשים הם שונים זה מזה. אני חושב שלו היה לה פס זוהר על המצח, שמאיר בזהב בכל פעם שהיא חושבת עליך דברים חיוביים ורוצה אותך, והפס הזה היה זוהר בכל פעם שאתם ביחד, וגם שומע מאחרים שהוא זוהר גם כאשר אתה לא לידה, היית הרבה יותר בטוח בעצמך, גם אם היא היתה מתנהגת בדיוק כפי שהיא מתנהגת היום אתך. אם זה כך, זה עניין של ביטחון. אלא אם – אתה מרגיש שאולי אתה מתעייף קצת מליזום, לא בגלל חוסר האיזון ביוזמה, אלא כי אתה לא רגיל ליזום הרבה, ומובל לזה בגלל חוסר היוזמה שלה, וזה מעייף אותך, ואולי מפחיד אותך שיום אחד גם אתה תפסיק ליזום, אולי כי לא טבעי לך ליזום עבור שניכם ביחד, ואז מה?
זו בעיה, בעיקר כאשר יתכן שהיא כן רוצה מאד, אבל זה מאד לא בהרגלים ובנורמה שלה. מסיבות שונות, שאנחנו לא יודעים כרגע, אבל זה בהחלט ייתכן. יש לא מעט גברים ונשים כאלה, וסטטיסטית, כנראה יותר נשים, בשל המוסכמות שגברים הם אלו שמחזרים יותר.

ואז, אולי נכון שתשאל את עצמך: יש לי קשר מצויין. האם לוותר עליו בגלל המימד הזה? ואם יהיה לי קשר חדש, כאשר הוא יבוא, האם הוא יהיה טוב כמו זה + יוזמה של הצד השני, או אולי פחות טוב מהקשר הזה + יוזמה של הצד השני, מתי זה יקרה? מה אני מפסיד ומה אני מרוויח, ומתי?
כאשר המפסיד והמרוויח, אלון, הוא גם העניינים הטכניים, הרציונליים, שאתה יכול לעשות רשימה שלהם, וגם החלק הרגשי.

אפשר להבין שהחלק הרגשי שלך נפגע קצת בגלל החסר הזה שלך ביוזמה שלה. אם תחליט שהיא בכל זאת טובה עבורך בשל כל יתר הדברים, יהיה לך יותר קל לקבל ממנה בהמשך גם יותר יוזמה, כי סביר להניח שככל שהיא תרגיש ביטחון בקשר איתך, היא תפחד פחות ליזום ותפחד פחות להראות לך עד כמה אתה חשוב לה. אולי זה לא יהיה במינון שאתה רוצה, אבל אז המחשבה שלך על חלוקת התפקידים ביניכם, והאיזון שבין הטוב לרע שביניכם, יקבע אם תהיה מרוצה מהסך הכל, או שחוסר הביטחון שלך יחלחל וייפגע בקשר. יש כאן עבודה שאתה יכול לעשות. וכשהיא בטוחה בך, גם יהיה לך קל יותר לפתוח את זה מולה לא כמקום של פגיעה, אלא מתוך אמירה "קטנה", לא עוצמתית, של צורך או רצון, או של חיזוקים חיוביים, של "עשה לי טוב שעשית את זה" או "איזה יופי שהזמנת אותי" או "שהכנת לי" משהו כזה או אחר. אם אתה מספיק שלם עם מה שעכשיו, תוכל לחזק נתינות קטנות שלה, ולתת לה את הביטחון ואת הרצון לתת גם לך דרך יוזמות, שכרגע כנראה קשות לה.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com