הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

לנהל באופן זמני את הלבד טוב יותר

ד"ר אורן חסון(15.11.2023, 12:15)

איריס יקרה,

את רק מחדדת עבורי דברים שאני חושב עליהם בעניינכם. לא אמרת את זה, ובכוונה אני משתמש במושג הזה – אני לא חושב שזו "קמצנות" מצידו, אלא לחצים שלא פשוט לו להתנהל איתם. זה משפיע על היחס שלו אליך, כי הוא מנסה להשפיע עליך ככל שיוכל בדרכים שיש לו, כדי להוריד מעצמו את המצוקה שלו. העניין הוא שזה בא על חשבונך, וקשה לו יותר לראות את זה. כלומר, הוא לא כל כך מצליח לראות את האיזון שבין הצורך שלו ליכולת שלך, ואולי גם לצרכים שלך, ולהתאים את עצמו.

כך בעצם גם האמירות שלו, שבאות מבחינתו "לתקן" את המצב, והוא לא מתאים את עצמו לעשייה ולהשפעה בדרך שבאמת תוכל לחזק אותך ולעבוד טוב יותר, ולהגיע אותך למקום טוב יותר גם מבחינתו – גם אם לא באופן מושלם מבחינתו, אלא רק חלקי – כי אולי זה רק מה שאפשר.

כך גם לגבי עניין הטיפול הזוגי. הוא רוצה אבל חינמי, וזה לא ריאלי להגיע לטיפול זוגי חינמי אצל איש מקצוע. זה לא רק דומה לכך שאנשים ידרשו ממנו שהוא יספק את שרותיו המקצועיים בחינם, אלא גם הצורך בהפגנת ההערכה של הצורך בטיפול שמשתקף במחוייבות לתהליך – בזמן, וכן, גם בכסף. יש לזה משמעות גם כלפי המטפל וגם כלפי עצמכם.

אני מציע לך לקרוא גם מה שכתבתי על תהליכים של טיפול זוגי לעומת ייעוץ זוגי. יתכן שזה ייתן לך עוד נקודת מבט על מה שצריך, וכפי שאמרתי, אני גם ממליץ לך לבחון את האפשרות של הליכה לטיפול לבד – למרות שאני מבין, מתוך מה שכתבת, שתהיה לו התנגדות להשקעה הכלכלית, מה עוד שאת לא מכניסה כסף. כך שגם זה יכול להפוך לכלי ניגוח נוסף. אבל תוכלי לומר לו שאת מבינה שיש לך על מה לעבוד, ושזה בסופו של דבר יועיל גם לו, כך שאולי שווה גם לך וגם לו שתלכי לבדך לטיפול, אם הוא לא רוצה. ויתכן שירצה בהמשך להצטרף לטיפול, ולו רק כדי לומר את מה שיש לו לומר, וכדי שהצד שלו גם כן יישמע.

לגבי ימי שישי – אני מבין שיהיה קשה. בעיקר המחשבות על חוסר ההוגנות, ועל ההזנחה, ועל הלבד שלך, ועל ה"יחסינו לאן?" ומה יהיה או שווה הקשר הזה? אני מבין שמדובר בכחמישה-שישה ימי שישי של סנקציות או ענישה או הימנעות שלו (אולי כי הוא מרגיש שקשה לו, ולכן עדיף מבחינתו, דווקא למען הקשר, שלא ייכנס לעימותים נוספים בערבי שישי שהם כרגע אולי ארוכים מבחינתו, ומעמתים אותו עם הלחצים והדרישות שלו ממך שלא מתממשות בעיניו, או מול הצרכים שלך שהוא לא יכול לעמוד מולם). כך או כך, אם הוא לא נשאר בבית, ואת נשארת לבד – את צריכה בשלב הזה לנקות את עצמך ככל האפשר מהמחשבות הרעות, ולמצוא לך מה לעשות. אולי לא טלוויזיה עם חדשות, בימים האלה, כי הן רק מעלות את הלחצים, אלא סרטים, סדרות, חברה הביתה, או ללכת למשפחת ההורים או אל חברה אחרת, עם הילד שלכם, ועוד – אפשרויות שכאלה, כ"אסקייפיזם", כלומר, כבריחה מנטלית, שרק תועיל לך בתקופה הזו.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com