הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

אהבה לבד לא מספיקה. צריך שיהיה טוב.

ד"ר אורן חסון(4.3.2024, 23:41)

סיוון יקרה,

כאשר את מתלבטת עמוקות בין אהבה ענקית לבין אכזבה נוראית, זה אומר שמשהו שם בכלל לא ברור לך, כי את בטלטלה. פעם את שם (העתיד שלי איתו!) ופעם את שם (העתיד שלי בלעדיו!), ורגשית את במקום מאד לא יציב. מה שזה אומר הוא שאת לא בטוחה בהחלטות ובהבנה שלך, או שאת כועסת מאד, או מושפלת מאד, או יותר סביר שהכל ביחד, ואז את כמו סירת נייר קטנה בים של גלים, ומאבדת שליטה.

בהחלט יכול להיות שאת יודעת בדיוק מה את רוצה, אבל גם באותה מידה נדמה לי שאת מוכנה לקבל את זה רק בתנאים מסויימים, שלא יהיו בהם תנאי כניעה (שלך), שלא תראי בהם השפלה, ושתרגישי בטוחה שהדברנים יקרו בתנאים שלך, או לפחות יתקנו את ההשפלה שלך מהויתור שלו עלייך, כי אחרת תרגישי נפילה.

ואת צריכה בעיקר להיות בטוחה שאת מחליטה נכון. כלומר, האם ההשפלה שאת מרגישה היא אכן מוצדקת? האם ההתנהגות שלך שפגעה בו או הרתיעה אותו היתה מוצדקת? האם את יודעת לתת לו את הביטחון שלא תחזרי על מה שעשית בעבר? האם ההתנהגות שלו, של "בריחה" ממצבים שהוא לא רוצה, ושכנראה קשה לו להיות בהם, מוצדקת? האם מותר לו להחליט שהוא מוותר עליך גם כשהוא אוהב אותך, אם הוא אומר לעצמו: כן, אני אוהב אותה, אבל זה משהו שהצורך הנפשי שלי לא יכול להסתדר איתו?

ובינינו: בדקי את עצמך, כי יתכן מאד שאת עושה בדיוק את אותו הדבר שהוא עשה. כי כאשר הוא עושה דברים שפוגעים בך (כמו להיפרד, זמנית או באופן קבוע), שרובם אולי אפילו באים כדי להגן על עצמו יותר מאשר כדי לפגוע בך, את לא בדיוק מצליחה להכיל את זה למרות האהבה שלך אליו, ואז את מרחיקה אותו בהתנהגות שלך (הביטוי שלך לכעס והאכזבה ותחושות הנטישה). יתכן מאד ששניכם מתקשים להתמודד עם התנגדויות ואי הסכמות של הצד השני.

אני יודע שכבר עברתם בחיים לא מעט, ואולי גם טיפולים בזוגיויות הקודמות שלכם. אם אתם רוצים להישאר ביחד, אולי אתם זקוקים לעזרה, כי אהבה לבד לא מספיקה, סיוון. צריך גם הקשבה, ורוך, ונתינה, והדדיות, שלא תמיד קל לתת אותם.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com