הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

מקור החרדות

ד"ר אורן חסון(15.4.2005, 19:34)

ש שלום,

אענה לך חלקית על השאלות הרבות ששאלת.

לגבי שאלה 4, מדוע זה קורה לאדם אחד ולא לאחר, לכך מחפשת הפסיכולוגיה האבולוציונית תשובות. אלו נעוצות בהנחה שאם זו תופעה נפוצה, צריך להיות לה תפקיד כלשהו. לפיכך, צריך להיות קשר בין סוגי החרדה שתוקפים בני-אדם שונים, לבין נסיון החיים השונה שלהם, ועם החוויות השונות שהם עוברים. טראומה קשה היא נסיון חיים המלמד אותנו מה מסוכן, וכן שאותו דבר שעורר את הטראומה עלול לחזור ולפקוד אותנו. לפיכך, אחת ממטרות החרדה היא למנוע מאיתנו להגיע שוב למצב דומה. אלא שלפעמים, אותו מצב שהביא אותנו לטראומה קשה, ולחרדה שמגיעה בעקבותיה, הוא נדיר יחסית. אם יש יתרון לחרדה כאשר היא מגנה עלינו מפני מצבים שעלולים לחזור על עצמם, הרי היא גם עלולה להזיק לנו כאשר מדובר במצבים נדירים, שהסיכוי שיחזרו קטן מאד. על חרדות כאלה, ובעיקר בעולם המודרני המערבי בשכבות שהן יציבות כלכלית, עולם שהוא מוגן באופן יחסי יותר מאשר כל חברה אנושית אחרת בעבר, מוטב ללמוד ולהתגבר, שכן נזקן עולה על תועלתן.

חרדות מטיפוסים שונים הן תופעה מוכרת וידועה, ואפשר להתגבר עליהן בטיפול פסיכותרפי. יש שמצליחים להתגבר על חרדות בעצמם, עם הרבה עבודה עצמית ולקיחת אחריות, ולפעמים זה גם עובר עם הזמן מעצמו. רק פסיכיאנטר רשאי לקבוע טיפול תרופתי בחרדות, וישנם מצבים של חרדות שבהם מקובל טיפול תרופתי. אני לא חושב שהמנעות מטיפול תרופתי יכול להזיק לך, אבל, כאמור, זו שאלה לפסיכיאטר, לאחר בדיקה. יש לזכור שלפעמים יש גם סיבות נוירוביולוגיות לחרדות, שתלויות באופן חלקי בלבד בנסיונות טראומטיים, וגם לכך יש לפסיאטר יותר כלים מלכל אדם אחר, לזהות אותן ולהתמודד איתן.

את לא צריכה להמנע מלשתף את בן זוגך במה שעובר עלייך, כל עוד הוא מקבל אותך ומצליח להתמודד ולסייע לך. אפקט הסופרמן קשור לאופן שבו הוא מסייע לך, יותר מאשר לשאלה אם הוא מסייע לך. הוא צריך ללמוד לחזק בך את הצד העצמאי מבלי לשפוט ולבקר, ולא לחזק את הצד התלותי שבך.

לגבי השאלה אם את יכולה להתמודד לבד, התשובה היא בודאי, ובתנאי שיש לך כלים נכונים לעשות זאת. ומכיוון שתפקידו של הטיפול הפסיכותרפי בחרדות הוא לתת לך את הכלים הללו, נשאלת רק השאלה אם ואיך תצליחי לקבל ולהפנים אותם בעצמך, מבלי סיוע. יותר בטוח שתקבלי אותם כאשר תלכי לטיפול מקצועי.

בברכה,

ד"ר אורן חסון
יועץ ומומחה לתקשורת זוגית ובין-אישית
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com