הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

בעיות במשפחה

ד"ר אורן חסון(30.4.2005, 11:51)

אורלי יקרה,

לצערי עשיתם הרבה טעויות בדרך. במקום לתמוך באחיך, ולחזק את הבטחון העצמי שלו, לימדתם אותו שאתם לא סומכים על שיפוטו. במקום לחזק איתו את הקשר, ולתת לו תחושה טובה של הבנה וקבלה כאשר הוא אתכם, הוא קיבל ביקורת. הוא הבין שאינכם מקבלים אותו על חולשותיו (וזוגתו של אחיו היא אולי חולשתו, לפחות בעיניכם), ולכן הוא התרחק מכם.

אני לא אומר שזוגתו והוריה הם טלית שכולה תכלת. האמת היא שאני לא יודע, כי כמובן ששמעתי אותך ולא את אחיך. אני רק יודע, מתוך מכתבך, שאת לא סומכת על כושר השיפוט של אחיך. לו הייתם מקבלים אותו כפי שהוא, ואת זוגתו כפי שהיא, הייתם מאפשרים לו ללמוד לבד מטעויות. במקום זה, חיזקתם בו את הצורך בזוגתו, אולי גם את התלות בה, כי ניתקם ממנו, גם אם לא ברצונכם, את החיבור הנפשי והתמיכה שלכם. אם טלפון מיוחל מאמא שלכם היה מקל עליו, הרי מוטב שהיא תמחל על כבודה ותעשה זאת, לא? כי האלטרנטיבה היא ניתוק מהבן.

מה שאתם צריכים לעשות הוא לשנות כיוון חשיבה. שלכם. להבין שאם הוא איתה, סימן שיש בה משהו טוב שאתם לא יודעים, ושהיא מספקת לו צורך או צרכים שאתם לא יכולים או לא יודעים לספק. אחרי שתפנימו את זה, אל תלחצו עליו יותר, אלא אמרו לו שהשקעתם בכך מחשבה רבה, ושהחלטתם, בגלל שאתם אוהבים אותו ולא רוצים להתנתק ממנו, לקבל אותו ואותה כפי שהם. התייחסו אליו כפי שמתייחסים לבן משפחה אהוב, מבלי להגזים מצד אחד, ומבלי לבקר מצד שני. ככל שתבינו שקבלתה של זוגתו כפי שהיא, היא גם קבלתו של אחיך, יהיה לכם קל יותר לעשות זאת, וקל יותר להבין שמשחקי כבוד לא יסייעו לכם. אתם רוצים לקרב אותו? נסו, בין היתר, גם ללמוד את הצדדים הטובים שבה, ואם אתם לא מצליחים, הניחו לזה, והתייחסו אליה בכבוד הראוי לאדם שהוא יקר מאד לאחיך. ואם היא לא טובה לו, הוא זה שצריך להחליט על כך, ולא אתם. סמכו עליו בעניין הזה, כי הוא הרי מכיר את צרכיו קצת יותר טוב מכם. אם בשלב מסויים הוא אכן יחשוב שהיא אינה מתאימה לו, יהיה לו קל יותר לראות את זה אם יהיו לו גיבוי ותמיכה. ואם הוא לא יחשוב כך, תנו לו גיבוי ותמיכה בכל מקרה. אני מציע שתקחי את המכתב הזה שכתבתי לך, והציגי אותו בפני בני משפחתך כדי לדון בו, וכדי להבין היטב ולהפנים את הפעולות שנעשו, ואת הפעולות שיש לעשות.
בברכה,
ד"ר אורן חסון
יועץ ומומחה לתקשורת זוגית ובין-אישית
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com