הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

מאזן האימה

ד"ר אורן חסון(1.5.2005, 16:48)

אורלי יקרה,

כמו כל אדם, אמא שלך צריכה לעשות מה שמתאים לה, כמובן במסגרת התנאים הנוכחיים. כי אחרת היא תטפס על הקירות ותרגיש מתומרנת, ואחר-כך תשמור כעסים לך או לאחיך או לכלתו.

אלא שבכל החלטה שאנחנו עושים, כדי להיות שלמים איתה, אנחנו צריכים להבין את הרווח ואת המחיר שלה, ולהשלים עם העובדה שלפעמים אף פעם לא נוכל לדעת מראש מה טוב יותר, ולכן לקבל את העובדה שאנחנו מועדים לעשות טעויות. והנה אנחנו מגיעים לאמא שלך:

אמא שלך מסרבת לעזור לאחיך, על-מנת שלא לסייע בדרך כלשהי לכלתה. זכותה, וזה הרווח הרגשי שלה. יחד עם זה, היא גם לא מסייעת לאחיך, ובכך מרחיקה אותו ממנה, וזה המחיר של המעשה שלה. יש כאן שאלה פשוטה של מאזן רווח והפסד: האם תחושת עשיית הצדק שלה, ואולי הנקמה, ואולי הכעס, מצדיקים את הרחקת בנה ממנה, וחזקים יותר מהצורך שלה בקשר איתו. אם כן, אז היא עושה את הדבר הנכון לה, ואם לא, הרי היא אינה עושה את הדבר הנכון לה, והרי בכך אנחנו עוסקים.

יש לזכור שלמרות שהיא חושבת שבטווח הרחוק היא תכניע את בנה, ובסופו של דבר הוא יחזור אליה על ארבע, או בכל אופן, יעזוב את כלתו, הרי בפועל לא זה מה שקורה. כך שהתקווה הזו היא תקוות שווא, והסיכוי לזה נראה כרגע די זעום. ובינינו, הרי גם אם היא תצליח, ותתקע טריז ביניהם ותפריד ביניהם, הוא לעולם ישמור לה טינה, ועל זה היא לא תצליח אף פעם לגשר. זה לא יהפוך אותו למאושר יותר, וגם לא אותה למאושרת יותר. כך שנשארנו בעיקר עם המאזן שעליו דיברתי בפיסקה הקודמת, ובמסקנה שמה שאמא שלך עושה הוא לעולם בחירה שלה. אלא שמוטב שתהיה מודעת לאפשרויות. בדקי היטב אם היא לא בהכחשה של ההשפעה האמיתית של הבחירות שלה.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
יועץ ומומחה לתקשורת זוגית ובין-אישית
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com