הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

יעוץ זוגי, פרטי, ותקשורת בין-אישית

ד"ר אורן חסון(4.5.2005, 14:33)

סיוון ובן זוגה היקרים,

ראשית, אני מברך אתכם על הפתיחות הזוגית, ועל הנכונות להגיע ביחד הנה כדי לדון בנושא זה. זו הפעם הראשונה בפורום הזה שזוג מגיע ביחד לשאול שאלה במחלוקת, מה עוד שהשאלה היא שאלה מרכזית, של קביעת אסטרטגיה טיפולית.

עוד לפני כן, רציתי לומר לך, סיוון, שהסכמים הם תמיד כפויים, מכיוון שמעצם הגדרתם, הם פשרה בין שני צדדים, ולכן הם תמיד נוצרים תחת אילוצים. לו היינו מגיעים להסכמים כרצוננו, בודאי שהיה לנו הרבה יותר קל, אבל כדי לעשות הסכמים כאלה, אנחנו צריכים לעשות אותם עם עצמנו, וגם באלה לא תמיד אנחנו מצליחים לעמוד

ולך, בן זוגה, לגבי הטאטוא מתחת לשטיח (למען הדיוק: העברת הבלגן לחדר צדדי) – בתנאים מסויימים זה באמת הדבר הנכון לעשותו. למשל, כאשר מתגלה צורך דחוף בסלון נקי (כי ההורים שלך מגיעים), ואין זמן לסדר עכשיו. עם זאת, במצבים אחרים, נכון יותר לסדר את הדברים לפי סדר במקומם. מה אני רוצה לומר בכל מה שכתבתי עד עכשיו? ששניכם צודקים, אלא שכל דבר נכון בעיתו, ולפי מידת הזמינות והאפשרויות לביצוע.

בין אם הקשיים של סיוון מגיעים מבחוץ (העולם החיצוני) ובין אם הם מגיעים מבפנים (מעולמה הפנימי), האופן שבו אתה, בן זוגה, מקבל את הדברים, ואופן התגובה שלך, יכול להשפיע על תגובותיה של סיוון באופן דרמתי. אתה יכול, בעזרת ההתנהגות שלך, להקל עליה את הסימפטומים, להביא אותה למקום בריא יותר נפשית, ולמקום בו היא תהיה מוכנה יותר לטיפול האישי, במקרה שאכן יש בכך צורך. באותה מידה, אתה יכול, בהתנהגות ובאופן התגובה שלך, להשפיע באופן דרמתי על מצב הרוח שלה, לדרדר את הבטחון העצמי שלה ואת ההערכה העצמית שלה לשפל, ולהחמיר את המקור הפנימי לקשיים שלה עם עצמה ועם אחרים. לפיכך, תהליך של ייעוץ זוגי, שבו תקבל גם אתה תובנות איך מה שאתה עושה ואיך אופן הביטוי והתגובה שלך משפיע עליה, הוא חיוני. ותבין, זה לא אומר שאתה לא בסדר, או שיש לך בעיה נפשית. אלא שזו דרך לימוד של תקשורת בדרך של קבלת הצד השני, על חולשותיו וקשייו, באופן שייקל עליו (או עליה), יחזק אותו (אותה), ובכך גם ייקל עליך את חיי הנישואים הן בטווח הקצר ובוודאי בטווח הארוך.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
יועץ ומומחה לתקשורת זוגית ובין-אישית
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com