הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

מה את יכולה להגיד, ומה לא כל כך

ד"ר אורן חסון(7.5.2005, 0:27)

אורית יקרה,

יש כמה סיבות טובות לעבוד ביחד, אבל יש גם כמה סיבות טובות שלא לעבוד ביחד. במקרה שלך, בדיוק מכיוון שאתם באותו מקצוע, אני מניח שיש שלוש סיבות עקריות שלא לעבוד ביחד, מנקודת המבט שלך:

א. ייתכן שאת רוצה עצמאות, ולדעת שאת יכולה לעמוד בזוגיות הזו בזכות עצמך, כשאת עצמאית כלכלית, ולא תלויה בו. עבודה אצלו מבטיחה לו את מעמדו הגבוה והדומיננטי ביחס אלייך, ואולי בדיוק מזה את רוצה להמנע – מזה, ומהתלות הכלכלית והמקצועית בו.

ב. יתכן שאת רוצה בדיוק את ההפך –את החופש שלא להיות מחוייבת לעבודה (ולפי מה שאני מבין ממך – זה הדבר העיקרי מבחינתך), ואת החופש להבריז כרצונך, מבלי לחטוף ממנו ביקורת.

ג. להיות כל הזמן איתו, פרושו גם חוסר אפשרות לפגוש אנשים אחרים, להרגיש מה את שווה בעיני אחרים, ולדעת בכל רגע נתון מה עוד את מפסידה. גם כאן, בדיוק כמו בסיבה הראשונה, כשאת ליידו, יותר קל לו להבטיח לעצמו שליטה עלייך, ועל מעמדו בעינייך, שכן כשאת לא רואה דברים אחרים, את יודעת ומכירה פחות.

החשד שלי הוא שאת לא רואה את עצמך כקרייריסטית, ולכן שתי הסיבות האחרונות הן הדומיננטיות אצלך. מבחינתו, סביר שהראשונה והשלישית הן הדומיננטיות. לפיכך, אם את שואלת אם הרגשתך מוצדקת, הנה הסברתי לך שכן, ומדוע. ואם את שואלת אם את חוששת לקבל על עצמך יותר מדי אחריות (סיבה ב'), התשובה כנראה גם כן חיובית. אבל בכך רק מניתי את מה שהוא די מובן מאליו, לפחות אם את משקללת מאזנים של רווח והפסד של כל פעולה. נדמה לי, לכן, שמה שאת רוצה לעשות הוא די ברור, גם מה שהוא רוצה שתעשי הוא די ברור, נוצר ביניכם קונפליקט של אינטרסים, ומכאן ההתלבטות שלך. אני יכול להוסיף ולומר גם שאם הניתוח הזה מדוייק, אני גם יכול להבין מדוע קשה לך לפתוח איתו את הכל, כי קצת קשה לבוא ולהגיד לחברך שאת רוצה עצמאות כלכלית ומקצועית (כי יש בזה ניחוח של חיפוש בטחון כלכלי שאינו קשור לזוגיות), ועוד יותר קשה להגיד לו שאת רוצה את החופש לפגוש באנשים אחרים (ולכן את מרגישה "מחנק" בעבודה הצמודה איתו), כי זה עלול לאיים עליו (החשש שאולי תפגשי גבר אחר שימצא חן בעינייך). לכן, דברי בעיקר על הנקודה השנייה, של הצורך שלך שלא להתחייב למקום העבודה, והחופש לעבוד במינון שמתאים לך, כי יש עוד דברים שאת מעוניינת לעשות, שאחד מהם הוא לבלות איתו בראש שקט מבלי דאגות משותפות לדבר עליהם כל הזמן לאחר שעות העבודה.
בברכה,
ד"ר אורן חסון
יועץ ומומחה לתקשורת זוגית ובין-אישית
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com