הוספת הודעההוספת תגובה פורום פסיכולוגיה-מבוגרים - ראש הפורום

ההבדל בין פסיכותרפיה לפסיכולוגיה

עירית פז(26.6.2005, 12:51)

שלום לך

קשה לתת תשובות כלליות לשאלות כל כך אישיות. ראשית, "הכלים" שמקבלים בטיפול פסיכולוגי הם תוצאה של הקשר הטיפולי, התלות, הרגשות המתפתחים בין מטפלת למטופלת, הם חלק מהענין ולא תקלה. כלומר, האמצעי הטיפולי העיקרי, במרבית שיטות הטיפול, הוא הקשר עצמו, ההתבוננות על תגובות ורגשות שקורים בחדר וכדומה. לכן, התלות איננה בעיה בעיני אלא להיפך, היא כלי חשוב בתהליך הטיפולי. כמובן תלות "בריאה", לא תחושה שאי אפשר לחיות בלי המטפלת אלא הכרה במשמעות של מה שקורה בין שני בני אדם שעוסקים בתכנים מאד אישיים ופנימיים.

אבל כאמור, יש שיטות טיפול שפחות בנויות על הקשר הטיפולי, כמו טיפול התנהגותי-קוגניטיבי, ואולי זה יותר מתאים להגדרה של "הקניית כלים" - טכניקות להרפיה, הבנה ושינוי צורת החשיבה, ועוד שיטות שמיועדות לעזור לאדם להתמודד עם קשייו.

ולגבי העבר - ובכן, אני מאמינה, שהעבר מעצב את "התיכנות" הבסיסי שלנו, האישיות, דרכי ההתיחסות שלנו לעולם, הרגישויות והכישורים. אבל במהלך החיים יש לאדם יכולת לשנות ולשפר את עצמו, בכל מה שהוא עושה. בלימודים, באמצעות הקשרים שקושר, וגם בעזרת טיפול פסיכולוגי. כך ש"הכל צפוי והרשות נתונה" נכון בעיני גם במישור האישיות והנפש. אנחנו תפנית נוף מולדתנו, אבל האדם הוא ישות מספיק מתוחכמת ומורכבת ויש בידיו יכולת לעצב את גורלו, לפחות במידה מסויימת.

בברכה,
עירית פז
פסיכולוגית קלינית
מטפלת אישית וזוגית