פורום גמילה מעישון - ראש הפורום

מלחמה פסכולוגית בניקוטין

חיים(7.7.2005, 0:53)

כמי שעישן במשך תקופה ארוכה, להלן מתכון בדוק להפסקת עישון, שעבד אצלי ואצל אחרים ששמעו לעצתי.

ההתמכות לעישון הסיגריות מכילה מעבר למרכיב ההתמכרות הפיזיולוגית לניקוטין, גם מרכיב של התמכרות פסיכולוגית שהינו בעיקרו התמכרות לאקט העישון עצמו, כלומר ביצוע מתוך הרגל של תנועות הגוף המלוות העישון כמו הוצאת הסיגריה מן החפיסה, הדלקת הסיגריה, החזקתה בין האצבעות ושאיפת העשן.

לעיתים המכורים לעישון יבצעו פעולות אלו באופן כמעת אוטומטי, כאשר הדחף לבצע פעולות אלו, לשם ביצוען כמתוך הרגל, גדל על הדחף הפיזיולוגי לניקוטין, כך למשל נראה כי גם אצל צרכני "ניקורט" קיים דחף לעישון, זאת למרות אספקה סדירה של ניקוטין לגוף.

התשובה למלחמה בדחף זה הינה שינוי של 180 מעלות באורחות החיים של המעשן. ציבור המעשנים מסגל לעצמו ברובו ורחות חיים לא בריאים, המתבטאים מעבר לעישון אף בהרגלי אכילה בעייתייים, וחוסר פעילות גופנית.

כדי להילחם בדחף לעישון על המעשן לקבל על עצמו מכלול של הרגלי חיים בריאים, כאשר שני העיקריים שבהם הינם כניסה למשטר תזונה מאוזן ובריא (גם אצל אנשים רזים שאינם מקפידים על מרכיבי מזונם), והתמדה בפעילות גופנית ככל שהמצב הבריאותי מאפשר, אולם כאן הכוונה בפעילות מאומצת ככל שניתן ולא ב"הליכה בפארק...".

כאשר המעשן ישנה את אורחות חייו ב180 מעלות, יראה לו עישון של כל סיגריה כ"פעילות חבלנית" הפוגעת במאמציו להעלות את כושרו הגופני ולשפר את בריאותו, הדבר האחרון שתרצו לאחר חצי שעה של ריצה הוא סיגריה. בשלב הזה תגלו שגם המלחמה בהתמכרות הפיזיולוגית לניקוטין פשוטה ביותר, לא תרגישו כל צורך לניקוטין לאחר פעילות גופנית מאומצת.

בהצלחה.